Wzmożona aktywność strażaków w związku z pożarami domów i emisją czadu w Polsce

Raporty pokazują, że w okresie od 1 października do 1 grudnia 2023 roku, strażacy w Polsce odnotowali wzrost liczby interwencji, które wiązały się z pożarami w budynkach mieszkalnych oraz emisją tlenku węgla. Jest to związane z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Podczas miesięcy października i listopada zanotowano 4 760 pożarów mieszkaniowych, które niestety doprowadziły do śmierci 61 osób, a 285 osób odniosło obrażenia. W samym tylko listopadzie doszło do 2 730 takich pożarów, które spowodowały rany u 151 osób i śmierć 42 innych.

Najwięcej incydentów miało miejsce na terenach województw mazowieckiego (744), śląskiego (433), wielkopolskiego (399), dolnośląskiego (396) oraz małopolskiego (310).

Z początkiem sezonu grzewczego, strażacy musieli także interweniować 540 razy z powodu emisji tlenku węgla. W wyniku tych zdarzeń, 250 osób padło ofiarą zatrucia, a 8 z nich nie przeżyło. W listopadzie zarejestrowano 309 takich zdarzeń, w których 171 osób zostało podtrutych, a 5 osoby zmarło.

Najwięcej zdarzeń dotyczących emisji tlenku węgla odnotowano w województwach: śląskim (126), dolnośląskim (80), wielkopolskim (40), małopolskim (37), zachodniopomorskim (36) oraz mazowieckim (35).

W omawianym okresie strażacy notowali także duże natężenie pożarów sadzy w kominach. Od października do grudnia straż pożarna interweniowała już 1949 razy. Niestety, te incydenty spowodowały śmierć 7 osób i rany u 10 innych. W listopadzie odnotowano 1 231 takich zdarzeń, które spowodowały śmierć jednej osoby i obrażenia u kolejnych siedmiu.

Najwięcej pożarów sadzy w kominach miało miejsce na terenach województw mazowieckiego (236), wielkopolskiego (221), warmińsko-mazurskiego (138), zachodniopomorskiego (129), podlaskiego (123) oraz pomorskiego (122).

W kontekście powyższych danych warto przypomnieć o zaletach domowych czujek dymu i czadu. Chociaż nie zapobiegną one wybuchowi pożaru czy emisji tlenku węgla, mogą skutecznie ostrzec mieszkańców o niebezpieczeństwie, umożliwiając im szybkie opuszczenie domu i wezwanie pomocy.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli czujek, ale warto zwrócić uwagę na te posiadające europejski certyfikat CE, co świadczy o ich jakości i bezpieczeństwie. Istotne jest także, aby zwrócić uwagę na okres gwarancji sprawnego działania urządzenia, który często wynosi 5 a nawet 10 lat.

Zanim zdecydujemy się na montaż takiego urządzenia, powinniśmy dokładnie zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją od producenta. Zawiera ona wszystkie niezbędne informacje dotyczące montażu, obsługi, testowania czy wymiany baterii.