Policjanci rybnickiej drogówki ujawnili 65 wykroczeń podczas akcji "Bezpieczny Pieszy"

W środowy dzień, 29 listopada, na ulicach Rybnika odbywały się działania w ramach akcji „Bezpieczny Pieszy”, prowadzone przez miejscową drogówkę. Policjanci mieli za zadanie zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, ze szczególnym naciskiem na pieszych, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo. Patrolując najbardziej ruchliwe miejsca, przede wszystkim okolice przejść dla pieszych, policjanci mieli możliwość obserwować sytuacje na drogach.

Akcja trwała cały dzień – od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. W tym czasie stróże prawa zidentyfikowali łącznie 65 wykroczeń dotyczących relacji pomiędzy kierowcami a pieszymi. Z tej liczby aż 59 wykroczeń zostało popełnionych przez osoby za sterem pojazdów silnikowych, natomiast 6 wykroczeń to błędy ze strony pieszych.

Funkcjonariusze drogówki skupiali swoją uwagę na kierujących pojazdami i ich postawie w pobliżu oznakowanych przejść dla pieszych. Jednocześnie obserwowali zachowanie samych pieszych, zwłaszcza czy prawidłowo korzystają z wyznaczonych przejść oraz czy poruszają się bezpiecznie w miejscach, gdzie nie ma wydzielonych chodników. Wykroczenia kierujących obejmowały głównie naruszenie pierwszeństwa pieszych na przejściach, omijanie zatrzymanego pojazdu ustępującego pierwszeństwa pieszym czy przekraczanie dozwolonej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Piesi natomiast łamali przepisy m.in. przez przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu lub korzystanie z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię, co skupiało ich uwagę na czymś innym niż droga – informuje Szymon Muraś z KMP Rybnik.

W związku z tym, policja apeluje o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego do wszystkich uczestników ruchu, zarówno kierowców jak i pieszych. Ostrożność, rozwaga, kultura i wzajemny szacunek na drodze mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo wszystkich osób poruszających się po drogach miasta.