"Bezpieczny Pieszy" – Właściwy Krok Policji w Zapewnieniu Bezpieczeństwa Uczestników Ruchu Drogowego

Akcja „Bezpieczny pieszy”, mająca na celu ochronę najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego, jest jednym z kluczowych priorytetów służb mundurowych. Działania te są skierowane na ograniczenie niebezpiecznych incydentów, a tym samym redukcję liczby wypadków z udziałem pieszych na drogach Rybnika i powiatu. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego rybnickiej komendy przewidują przeprowadzić wzmożone kontrole w miejscach o największym natężeniu ruchu pieszego już jutro (29 listopada).

Celem tych działań jest zmniejszenie liczby tragicznych incydentów, które dotykają najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego. Sierż. szt. Szymon Muras z KMP w Rybniku podkreśla, że bezpieczeństwo pieszych często zależy od ich własnej świadomości i zachowania. Zwraca uwagę, że w konfrontacji z pojazdem poruszającym się z dużą prędkością, pieszy ma bardzo małe szanse na przeżycie.

Od godzin porannych policjanci rybnickiej komendy będą uczestniczyć w akcji „Bezpieczny pieszy”, a obszary wokół przejść dla pieszych będą szczególnie monitorowane ze względu na zwiększoną liczbę patroli policyjnych. Miejsca te są najbardziej narażone na ryzyko tragicznych wypadków.

Policjanci przypominają kierowcom, aby zachować ostrożność podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych i zwolnić, bez przechodzenia obok pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Z kolei pieszym przypominają o konieczności zachowania ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię, nie korzystania z telefonów komórkowych oraz uważnego rozglądania się – nawet jeśli sygnalizator świetlny wyświetla zielone światło – i unikania wkroczenia na przejście bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem.

Warto przypomnieć, że choć piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, mają minimalne szanse na uniknięcie poważnych obrażeń w przypadku kolizji z samochodem. Policja kontynuuje swoje apele o noszenie elementów odblaskowych przez pieszych, co jest szczególnie ważne podczas jesienno-zimowego sezonu.