"Bądź zauważalny, noś odblaski!" – akcja dystrybucji odblaskowych opasek w Czerwionce-Leszczynach

Kiedy noc zstępuje na miasto Czerwionka-Leszczyny, członkowie lokalnej organizacji niedochodowej o nazwie „Działamy po sąsiedzku” wyruszają na ulice, apelując do mieszkańców o noszenie elementów odblaskowych. W ramach tej inicjatywy, rozprowadzali pomiędzy mieszkańcami gminy odblaskowe opaski. Byli wspierani przez miejscową policję ruchu drogowego oraz dzielnicowych.

Podczas gdy ciemność otula miasto, osoby ubrane w ciemne ubrania bez żadnych odblasków stają się „niewidoczne” dla kierowców. Przejście przez jezdnię może stanowić zagrożenie dla ich życia. To było głównym przesłaniem tamtego dnia, które przekazywali członkowie „Działamy po sąsiedzku”.

Z każdym dniem światło dzienne jest coraz krótsze, a zmrok następuje nagle. Piesi ubrani w ciemne kolory mogą być prawie niewidoczni dla kierowców – zwłaszcza tych nieostrożnych. Każdy kierowca z pewnością miał już do czynienia z sytuacją, w której pieszy przechodził przez pasy, a on był w stanie go zauważyć tylko w ostatniej chwili. To właśnie odblaski na kurtce czy torebce znacznie poprawiają widoczność pieszego dla kierujących – powiedziała Alina Kucharzewska, prezes „Działamy po sąsiedzku” i pomysłodawczyni kampanii „Bądź widoczny na Cze-Le”.