Protest mieszkańców Chwałowic przeciwko planowanej biogazowni zgromadził ponad 1600 podpisów

Mieszkańcy Chwałowic wykazali niezwykłe zaangażowanie społeczne w sprawie planowanej inwestycji w postaci biogazowni, do której są sceptycznie nastawieni. W ramach protestu zebrali i złożyli w urzędzie miasta Rybnik petycję zawierającą ponad 1600 podpisów. Oczekują teraz na oficjalną reakcję prezydenta miasta. Tymczasem Subregionalne Centrum Zielonej Energii – spółka odpowiedzialna za realizację projektu – nie ustaliła jeszcze finalnej lokalizacji biogazowni.

Zaniepokojeni mieszkańcy nie chcieli akceptować możliwości powstania biogazowni w bliskim sąsiedztwie ich domostw, uważając, że to mogłoby negatywnie wpłynąć na ich życie. W odpowiedzi na te plany zdecydowali się na zorganizowanie zbiórki podpisów pod petycją stanowiącą wyraz ich sprzeciwu. Przed 11 listopada okazało się, że zgromadzono łącznie 1646 podpisów.

Według Jędrzeja Koniecznego, Przewodniczącego Zarządy Rady Dzielnicy Chwałowice, wszystkie podpisy należały do osób pełnoletnich i stanowiły one mniej więcej jedną trzecią dorosłej populacji Chwałowic. Zbiórkę udało się zakończyć 9 listopada, a jej rezultat wzbudził satysfakcję wśród jej organizatorów.