Dzisiejsza operacja "Bezpieczny pieszy" prowadzona przez drogówkę

Od wczesnych godzin porannych, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z rybnickiego posterunku angażują się w działania pod nazwą „Bezpieczny pieszy”. Obecność policji jest zwiększona zwłaszcza w sąsiedztwie przejść dla pieszych, co można zauważyć obserwując wzmożoną liczbę patrolów.

Przestrzenie wokół przejść dla pieszych to tereny, gdzie szczególnie często dochodzi do tragicznych wypadków. Właśnie dlatego służby mundurowe zdecydowały się na swoją obecność w tych miejscach, aby móc zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierowcom, jak i pieszym.

Funkcjonariusze skierowali specjalne apele do obu grup użytkowników dróg. Kierowcom przypomnieli o konieczności zachowania ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych – zalecają zwolnienie i szczególne skupienie. Przedstawią także konsekwencje omijania pojazdów, które zatrzymały się przy przejściach – są one nielegalne i nacechowane dużym ryzykiem.

Osoby przechodzące przez jezdnie otrzymały również kilka rad. Policja zwraca uwagę, aby piesi nie używali telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez ulicę, ale zachowali czujność, nawet jeżeli sygnalizator świetlny wyświetla zielone światło. Przede wszystkim jednak, zalecają nie wchodzić na przejście bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem.

Ważne jest, aby pamiętać, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, ale w razie kolizji z samochodem, ich szanse na uniknięcie poważnych obrażeń są minimalne.