Rybnik planuje zbudować nowe centrum przesiadkowe do 2024 roku

Władze miasta Rybnika, położonego w województwie śląskim, planują realizację ambicji stworzenia niezależnego centrum przesiadkowego, stanowiącego uzupełnienie dla istniejącego już dworca komunikacji miejskiej. W kolejnym roku mają zamiar zlecić opracowanie projektu wykonawczego opartego na wynikach obecnie prowadzonego konkursu architektonicznego.

Nowa inwestycja ma zostać zrealizowana w centrum miasta, na terenie obecnego parkingu, usytuowanego na skrzyżowaniu ulic Jankowickiej i Reymonta. Lokalizacja ta jest znacznie bliżej dworca kolejowego niż obecny dworzec autobusowy, który po ukończeniu budowy centrum przesiadkowego ma służyć jako infrastruktura zapasowa. Założeniem jest także, by inwestycja wpłynęła na przeobrażenie Placu Armii Krajowej w Rybniku, który obecnie pełni głównie funkcję parkingu i drogi.

Przedstawicielka rybnickiego ratusza, Agnieszka Skupień, powiadomiła, że w piątek odbyła się konferencja prasowa dotycząca planowanej inwestycji. Celem konferencji była promocja przygotowań do realizacji projektu wśród lokalnej społeczności. Planowane są także spacery z architektami i historykami, spotkania z ekspertami oraz możliwość wyrażania swoich opinii za pomocą internetu.

W październiku bieżącego roku, miasto razem z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiło konkurs na stworzenie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowego Centrum Przesiadkowego w Rybniku. Jak podkreślił prezydent miasta Piotr Kuczera, konkurs ten jest ważnym etapem w procesie przeobrażeń tego fragmentu miasta.

Celem konkursu, zgodnie z jego założeniami i wytycznymi, jest stworzenie centrum przesiadkowego z parkingiem naziemnym o pojemności 450-500 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i co najmniej 60 miejsc dla rowerów. Projekt powinien uwzględniać wyniki już wykonanej analizy dotyczącej możliwości zagospodarowania terenu, który jest własnością Rybnickich Służb Komunalnych.

Plan budowy centrum przesiadkowego jest powiązany z przyszłym zagospodarowaniem sąsiedniego Placu Armii Krajowej, gdzie znajduje się komenda policji w Rybniku i który przecina ulica Reymonta. Miasto planuje, że część tego terenu zostanie przeznaczona na biznes i usługi biurowe, które będą potrzebować miejsc parkingowych.

„Lokalizacja parkingu wielopoziomowego, zintegrowanego z centrum przesiadkowym, nie jest przypadkowa. Miejsce to ma wiele atutów, takich jak bliskość dworca kolejowego oraz funkcjonowanie tego obszaru jako centrum administracyjno-biurowe. Są tu m.in.: ZUS, Urząd Skarbowy, Komenda Miejska Policji oraz biurowiec K1, w którym swoje biura mają banki i firmy IT” – podsumował prezydent Kuczera.