Otwarcie drugiej w Polsce stacji do tankowania wodoru w Rybniku

Rybnik stał się domem dla drugiego w kraju komercyjnego i otwartego dla wszystkich punktu do tankowania wodoru. Rząd miasta poinformował, że oficjalne uroczystości otwarcia stacji odbędą się w najbliższy poniedziałek. Od października autobusy napędzane wodorem regularnie kursują po ulicach tego miasta.

Nowo powstały punkt do tankowania wodoru zlokalizowany jest przy Budowlanych 6, tuż obok miejscowego dworca komunikacji miejskiej. Teren na którym powstała stacja, jest dzierżawiony od miasta przez firmę PAK-PCE Stacje H2, której właścicielami są ZE PAK oraz Grupa Polsat Plus. Interesujący jest fakt, że dostarczany do tej stacji wodór będzie całkowicie pochodził ze źródeł odnawialnych – będzie to tzw. zielony wodór.

W marcu bieżącego roku, samorząd miasta Rybnika zdecydował się na podpisanie umowy z firmą PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Umowa ta dotyczyła dostawy 20 autobusów zasilanych tym ekologicznym paliwem, które rozpoczęły swoją działalność w październiku. Te nowoczesne pojazdy są klimatyzowane i wyposażone w ogrzewanie wodne, które wykorzystuje ciepło generowane przez układ chłodzenia napędu lub pompę ciepła. Każdy z autobusów jest w stanie pomieścić co najmniej 86 pasażerów, z czego 32 osoby mogą korzystać z miejsc siedzących.