Ulubione miejsca najmłodszych mieszkańców Rybnika

Miejskie badanie na temat Parku Kulturowego Centrum Starego Rybnika zakończyło się 20 października i przyniosło imponującą ilość 1250 wypełnionych ankiet. Uzyskane wyniki pozwolą na głębsze zrozumienie oczekiwań mieszkańców i turystów w stosunku do tego miejskiego projektu, a dokładne dane zostaną przedstawione w bliskiej przyszłości. Wiadomo już jednak, że dla najmłodszych mieszkańców Rybnika, najważniejsze są chwile spędzone w bibliotece oraz relaksujące spacery nad rzeką.

Projekt ankiety został zaprojektowany tak, aby dotrzeć do różnych grup ludności. Pierwsza grupa to dzieci poniżej 5 lat, które odpowiadały na pytania na papierowych formularzach. Z ich odpowiedzi wynika, że najbardziej cenią sobie czas spędzany w bibliotece i na spacerach nad rzeką. Zebrano łącznie 79 ankiet od najmłodszych.

Druga grupa to młodzież w wieku od 16 do 24 lat, dla których ankiety były dostępne zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. W tym przypadku udało się zebrać aż 403 ankiety.

Kolejne ankiety zostały skierowane do ogólnego grona mieszkańców i turystów, co zaowocowało zebraniem 713 wypełnionych formularzy, zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Dodatkowo, z myślą o turystach przygotowano dedykowaną ankietę papierową, na którą odpowiedziało 55 osób.

Dr Małgorzata Tkacz-Janik, członkini Zespołu Zadaniowego ds. powołania Parku Kulturowego w Rybniku, koordynująca kampanię informacyjną, wyraziła wdzięczność dla wszystkich uczestników za ich otwartość i współpracę. Podkreśliła, że zebrane dane i opinie zostaną przekazane w formie opracowanych rekomendacji do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Urzędzie Miasta Rybnika, aby jak najlepiej przygotować projekt uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego Centrum Starego Rybnika.