Kontrowersje wokół obsługi pacjentów na SORze – raper interweniuje

Emilio, znany na scenie muzycznej jako raper, podzielił się niepokojącym filmem w mediach społecznościowych. Pokazał na nim seniora, który twierdził, iż oczekiwał na pomoc medyczną na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) przez co najmniej 26 godzin. Incydent miał mieć miejsce w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

Wydarzenie zaczęło się rozwijać, gdy Emilio, po ośmiogodzinnym czekaniu na przyjęcie do szpitala, zdecydował się porozmawiać z innymi pacjentami i dowiedzieć się, ile czasu musieli spędzić na oczekiwaniu na lekarską opiekę. Konkretny przypadek, którym podzielił się ze światem, dotyczył starszego pana.

Było godzina 13:00, kiedy na nagraniu Emilio można usłyszeć relację owej osoby starszej. Mężczyzna został przywieziony karetką o godzinie 11:00 dnia poprzedniego i od tego czasu nikt z personelu medycznego nie zajął się nim. Nagranie ukazuje chorego mężczyznę, który leży na łóżku w korytarzu SORu z butlą tlenową, przewlekłym cewnikiem i pieluchomajtkami. Twierdził, że oczekuje na pomoc już od ponad 26 godzin.

W odpowiedzi na kontrowersyjne nagranie, stanowisko wydała rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Karolina Wałowska podkreśliła w rozmowie z Polsat News, że nie otrzymali oficjalnej skargi od pacjenta prezentującego sytuację na filmie. Przyznała jednak, że opisywane wydarzenia miały miejsce we wtorek, 26 września.

Wałowska zapewniła, że zarząd szpitala gruntownie zbada okoliczności przedstawione przez pacjenta. Jeśli stwierdzone zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości lub uchybienia, zostaną wyciągnięte z tego odpowiednie konsekwencje.