Autobusy wodorowe zaczynają obsługiwać trasy w Rybniku

Po długim okresie dyskusji i przygotowań, przyszłość transportu publicznego w Rybniku staje się rzeczywistością. Od poniedziałku, 2 października, trzy nowoczesne autobusy napędzane wodorem zaczną swoją regularną służbę. Przed oficjalnym wprowadzeniem na drogi, mieszkańcy miasta mieli okazję bliżej zapoznać się z tą innowacyjną technologią podczas prezentacji pojazdu, która odbyła się na rybnickim rynku w sobotę 30 września.

Informacje potwierdzają, że od początku tygodnia (2 października) autobusy wodorowe będą obecne na ulicach Rybnika. Trzy z pięciu dostępnych pojazdów tego typu, które są już przygotowane do ruchu miejskiego przez Komunikację Miejską Rybnik, zostaną wprowadzone na linie autobusowe: 46, 48, 51, 16 i 9.

Łukasz Kosobucki, prezes KMR, wyjaśnia strategię wprowadzania autobusów wodorowych do codziennych tras: „Zastępujemy nimi hybrydy na liniach miejskich, podczas gdy te ostatnie będą obsługiwały trasy poza miastem. Ze względów bezpieczeństwa, chcielibyśmy mieć te nowe pojazdy w zasięgu miejskiego serwisu. Każdy nowy model autobusu ma swoje unikalne cechy, które potrzebujemy poznać, a ponieważ są to nowe pojazdy, istnieje ryzyko początkowych problemów technicznych. W razie takiej potrzeby łatwiej jest nam zastąpić autobus lub przetransportować go do serwisu z terenu naszego miasta, niż z odległych miejscowości takich jak Żory czy Radlin. Na razie wprowadzamy do ruchu trzy z pięciu dostępnych autobusów wodorowych na okres próbny.”