Polska na czele krajów wspierających Ukrainę – komentarz belgijskiego dziennika

Belgijski dziennik „Het Laatste Nieuws” zwraca uwagę na wyjątkową rolę, jaką Polska odgrywa w dostarczaniu pomocy dla Ukrainy. W kontekście porównania wsparcia na jednego mieszkańca, nasz kraj nie ma sobie równych na świecie.

Ostatnie konflikty pomiędzy Warszawą a Kijowem skomentowane w piątek przez najpopularniejszą gazetę Belgii, ukazują prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jako osobę, która swoją mową przed ONZ zaszkodziła sobie. Według autora komentarza, Polska wyraźnie pokazała, że jest jednym z najważniejszych sprzymierzeńców Ukrainy.

„Het Laatste Nieuws”, przypomniał także o niezwykłej skali pomocy, którą Polska oferuje swemu zagrożonemu sąsiadowi. W artykule podkreśla się, że to Polska była pierwszym państwem, które obiecało dostarczyć Ukrainie myśliwce i natychmiast rozpoczęło ich dostawy.

W publikacji zwrócono również uwagę na działania Polski w kwestii czołgów Leopard-2. Polska chciała przekazać Ukrainie 14 egzemplarzy tych pojazdów, jednak potrzebna była na to zgoda kraju, z którego pochodzą. Brak szybkiej reakcji ze strony Niemiec spowodował, że Premier Mateusz Morawiecki zagroził wysyłką czołgów bez ich akceptacji. W rezultacie Ukraina otrzymała lub wciąż otrzymuje ponad 80 czołgów Leopard-2 z różnych państw.

W kontekście pomocy wojskowej, dziennikarze z Belgii przyznali, że ich kraj dostarczył jedynie jedną dziesiątą wsparcia, jakie zadeklarowała Polska – czytamy w „Het Laatste Nieuws”.