Rybnik: nowe życie dla starych słoików

Zakładana przez urząd miasta w Rybniku inicjatywa daje drugie życie czystym słoikom, które mieszkańcy mogą przekazać do ponownego wykorzystania. Te nadające się do ponownego użycia pojemniki znajdują zastosowanie w ramach działalności Wspólnego Stołu, gdzie osoby w potrzebie mają możliwość odebrania gotowych posiłków do spożycia w domu.

Wiele domostw posiada potencjalne magazyny nieużywanych ale cennych opakowań wtórnych, czyli słoików, powszechnie nazywanych krauzami. Są one często przechowywane w mrocznych, opanowanych przez kurz miejscach, takich jak piwnice, strychy, komórki, szafki czy komody, gdzie gromadzą brud i korozję. Jednakże dla nich istnieje szansa na odzyskanie dawnego blasku i funkcjonalności.

„Przekazujmy krauzom kolejną szansę!” – nawołuje Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Rybnika. Każdy słoik uwolniony z domowego schowka można przekazać do specjalnie przygotowanego kosza umiejscowionego na parterze rybnickiego ratusza podczas godzin otwarcia dla klientów. To rozwiązanie niesie ze sobą korzyści dla obu stron – mieszkańcy zyskują większą ilość miejsca na przechowywanie innych przedmiotów, natomiast Wspólny Stół otrzymuje ekologiczne opakowanie na posiłki dla osób potrzebujących.

Warto przypomnieć, że Wspólny Stół to działająca w Rybniku społeczna kuchnia przy ulicy Zebrzydowickiej 30. Jest to miejsce otwarte dla każdego, przede wszystkim dla ubogich i bezdomnych, ale również dla wszystkich chętnych, którzy pragną pomóc innym. Każdy ma tam możliwość przygotowania ciepłego posiłku oraz spokojnego jego spożycia.