Edukatorium Juliusz w Rybniku: Miejsce, gdzie żyje historia medycyny i farmacji

Zlokalizowane w Rybniku Edukatorium Juliusz jest prawdziwym skarbem dla miłośników medycyny i farmacji. Ośrodek ten znajduje się w dawnym pawilonie Rafał, będącym częścią większego kompleksu poszpitalnego „Juliusz”. Od momentu swojego otwarcia, stał się źródłem inspiracji i wiedzy dla wielu osób zainteresowanych historią tej dziedziny nauki.

Figura Juliusza Rogera, lekarza pochodzenia niemieckiego, który zasłynął jako społecznik i folklorysta, jest patronem tego miejsca. Jego osobista pasja do kultury Śląska – jego języka, natury i tradycji – nadała Edukatorium specjalny charakter i atmosferę.

Statystyki z poprzedniego roku pokazują, że miejsce to przyciąga liczne grupy z terenu Górnego Śląska, ale również z innych regionów kraju takich jak województwo opolskie czy świętokrzyskie. Wyróżniający się na tle innych goście pochodzili z miejsc tak odległych jak Olsztyn na Mazurach czy Poznań.

Edukatorium przygotowuje się do świętowania swojego pierwszego „roczku”. W ramach obchodów urodzinowych, za symboliczną złotówkę, zwiedzający będą mieli okazję poznać stałą ofertę ośrodka oraz skorzystać z dodatkowych atrakcji.

Całość wystawy edukacyjnej Edukatorium Juliusz, ukazującej ewolucję medycyny i farmacji od XIX wieku do dzisiaj, mieści się na czterech piętrach dawnej placówki szpitalnej. Po zapoznaniu się z częścią archiwalną ekspozycji, zwiedzający mają możliwość przejścia do strefy relaksu. Tam mogą dowiedzieć się więcej na temat zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety i higieny oraz efektywnego odpoczynku.