Spór wokół projektu średniowiecznej osady rybackiej na zbiorniku Pniowiec

Właśnie trwa dyskusja nad projektem rekonstrukcji średniowiecznej osady rybackiej na terenie zbiornika Pniowiec. Pomysłodawcami są entuzjaści historii, którzy przekazali swój koncept do budżetu obywatelskiego. Jednak pomysł ten spotkał się z oporem ze strony mieszkańców Chwałęcic, których domy graniczą z proponowanym miejscem inwestycji. Jak słyszeliśmy od przedstawicieli magistratu, decyzje o przyszłości projektu prawdopodobnie zapadną podczas głosowania, które odbędzie się pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami inwestycji.

Jutro odbędzie się spotkanie w Chwałęcicach pomiędzy mieszkańcami dzielnicy a przedstawicielami urzędu miasta, podczas którego omówiony zostanie plan inwestycji. Projekt, nazwany „Osada Rybniki”, został zgłoszony do budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika na rok 2024 jako projekt ogólnomiejski i otrzymał pozytywną ocenę zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym. Planowane miejsce realizacji znajduje się na działkach zarządzanych przez MOSiR, przy bocznym zbiorniku Pniowca. Niemniej jednak, pojawiają się wątpliwości ze strony mieszkańców Chwałęcic, którzy twierdzą, że infrastruktura nie jest gotowa na takie inwestycje.

Rzecznik prasowy magistratu w Rybniku podkreśla, że nie otrzymał jak dotąd żadnych pism ani protestów od mieszkańców Chwałęcic czy Rady Dzielnicy Chwałęcice dotyczących tej inicjatywy. Stworzenie osady rybackiej nie jest planem miasta, to projekt obywatelski. Właśnie dlatego decyzja o jego realizacji zapadnie podczas głosowania w październiku. – Jeśli projekt wygra w głosowaniu, zobowiązujemy się do jego realizacji z pełnym poszanowaniem dla lokalnej społeczności i środowiska naturalnego – mówi Agnieszka Skupień.