Strażacy z Rybnika wspominają bohaterów 11 września

Po niezapomnianym zeszłorocznym wydarzeniu, strażacy z Rybnika i okolic nadchodzącej niedzieli (10 września) ponownie podejmą wyzwanie wspinaczki na szczyt budynku K1 Business Center. W pełnym sprzęcie strażackim, będą pokonywać schody, niosąc na plecach ciężki aparat. Szacuje się, że akcja przyciągnie podobną, a może nawet większą frekwencję niż rok temu.

Wszystko to w hołdzie dla tych, którzy 11 września 2001 roku padli ofiarą ataków terrorystycznych na World Trade Center. Wydarzenia te zapisały się głęboko w pamięci całego świata, a zwłaszcza strażaków z Nowego Jorku, którzy narażając swoje życie, ratowali innych. Wielu z nich, w tym trzech pochodzenia polskiego, nie przeżyło tamtej tragedii.

Filip Mazurek, strażak-ochotnik z OSP Golejów i organizator rybnickiej „Honorowej Wspinaczki 11 września”, podkreśla główny cel tej akcji – upamiętnienie 343 strażaków poległych w tamtych zamachach oraz wszystkich strażaków, którzy odeszli.

Jednak nie jest to tylko wyraz pamięci. Jak zauważa Filip Mazurek, ten gest ma na celu także zwrócenie uwagi społeczeństwa na codzienne trudy i wyzwania, jakim muszą sprostać strażacy. Ryzyko, choroby nowotworowe, problemy psychiczne – te wszystkie aspekty są częścią zawodu strażaka i akcja ta ma na celu solidaryzowanie się z tymi, którzy musieli stawić czoła takiemu wyzwaniu.

Akcja zyskała szerokie rozgłos i ma zasięg ogólnokrajowy. Marcin Kuźmiński, prezes zarządu Fundacji CFBT, która zainicjowała cały pomysł, podkreśla, że w ubiegłym roku spotkała się ona ze znacznym zainteresowaniem. Tego roku również odbędzie się w innych miastach Polski.