Wzmożone działania policji przeciwko niebezpiecznym kierowcom i pojazdom w złym stanie technicznym

Policja postanowiła podjąć decyzyjne kroki wobec kierowców, którzy swoją rozbijającą ciszę jazdą, m.in. przez „palenie gumy”, przeszkadzają w nocnym spoczynku mieszkańcom. W wyniku tych działań, z ruchu drogowego wyeliminowano 9 pojazdów – ich stan techniczny był na tyle zły, że konieczne było zatrzymanie dokumentów rejestracyjnych.

Zaangażowani w akcję policjanci z różnych jednostek, między innymi drogówki czy prewencji, skoncentrowali się na kontrolach pojazdów w obszarze Centrum Rybnika. Działania te przeprowadzone zostały w piątek i nosiły nazwę „Stan Techniczny”. Funkcjonariusze patrolujący ulice mieli za zadanie zwracać szczególną uwagę na tych kierowców, których styl jazdy charakteryzował się agresją i brawurowymi manewrami.

Jednym z kluczowych celów prowadzonych działań była walka z emisją hałasu generowaną przez niesprawne pojazdy. St. asp. Bogusława Kobeszko, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, podkreśla, że w ramach podjętych działań funkcjonariusze zatrzymali 9 dowodów rejestracyjnych ze względu na fatalny stan techniczny pojazdów. Dodatkowo, na kierowców łamiących przepisy nałożone zostały mandaty karne – informuje Kobeszko. W działaniach wykorzystano nowoczesny furgon „Ekip Techniki Drogowej i Ekologii”, wyposażony w specjalistyczny sprzęt służący do kontroli stanu technicznego pojazdów.

St. asp. Kobeszko podkreśla, że prawdziwy kierowca to osoba świadoma istniejących zagrożeń na drodze – taka, która nieustannie rozwija swoją wiedzę o bezpiecznej jeździe. To także osoba dbająca o stan techniczny swojego samochodu i biorąca odpowiedzialność za pasażerów. Świadomość własnych ograniczeń sprawia, że stajemy się mniejszym zagrożeniem na drogach niż ci, którzy uważają się za nieomylnych – dodaje policjantka.