Miejsce dla uchodźców z Ukrainy. Rybnik przygotowuje 40 mieszkań

W związku z trudną sytuacją polityczną na Ukrainie, miasto Rybnik podjęło decyzję o pomocy uchodźcom z tego kraju, oferując im 40 mieszkań do zamieszkania. Mają one zostać rozdane osobom, które do 15 września tego roku zgłoszą swoje potrzeby poprzez ankiety kwalifikacyjne. Wszystkie lokum zostały odnowione dzięki funduszom uzyskanym z Unii Europejskiej. Na początku bieżącego roku, władze Rybnika zdobyły prawie cztery miliony złotych na remont niewykorzystywanych dotąd mieszkań.

Większość remontów już się zakończyła i władze miasta podpisały pierwsze umowy najmu z uchodźcami z Ukrainy. Mieszkania są rozproszone po całym mieście, ale przede wszystkim skoncentrowane w dzielnicy Boguszowice Osiedle. Jak wyjaśnia rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień, lokum te należą do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i wcześniej były tak zniszczone, że nikt nie był w stanie podjąć się ich remontu.

Wszystkie jedno- i dwupokojowe mieszkania są po generalnym remoncie i gotowe do zamieszkania. Budynki już wcześniej zostały ocieplone przez miasto, a w każdym z lokali zamontowane są nowe dwufunkcyjne piece gazowe. Jak tłumaczy zastępczyni dyrektora Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Joanna Fojcik, mieszkania nie są umeblowane – to zadanie spoczywa na przyszłych najemcach lub instytucjach pomocy społecznej.

Remont tych lokali został sfinansowany w całości ze środków unijnych – Rybnik otrzymał na ten cel 3,9 mln zł. Fundusze mogły być przeznaczone tylko na pomoc dla uchodźców z Ukrainy, nie na inne cele, jak remont szkoły czy przedszkola. Agnieszka Skupień zaznacza jednak, że jeżeli sytuacja polityczna na Ukrainie ulegnie poprawie i uchodźcy będą mogli powrócić do swojego kraju, mieszkania te będą mogły być przeznaczone dla mieszkańców Rybnika jako lokal socjalny.