Program wsparcia dla małych księgarni od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzyło program „Certyfikat dofinansowania dla małych księgarni”, którego celem jest udzielenie pomocy finansowej właścicielom stacjonarnych punktów sprzedaży książek, zmagającym się z konkurencją ze strony internetowych księgarni. W dobie cyfryzacji, kiedy handel przeniósł się głównie do sieci, trudno jest utrzymać rentowność dla księgarń, które muszą ponosić koszty związane z wynajmem lokali czy zatrudnianiem personelu.

Jednym z beneficjentów tej inicjatywy jest Jan Grzonka, który prowadzi popularną księgarnię Orbita w Rybniku. Pan Jan uczestniczył już w dwóch edycjach programu – pierwszej i trzeciej. Opisuje on aktualne warunki prowadzenia biznesu w branży księgarskiej jako wyjątkowo trudne, podkreślając fakt, że ceny książek w internecie są często niższe, niż te, które muszą oferować księgarze stacjonarni.

Jak podaje dalej Grzonka, jego księgarnia otrzymała 29,6 tys. złotych dofinansowania w pierwszej edycji programu oraz 40 tys. złotych w najnowszym naborze. Dołożone środki finansowe są wykorzystywane między innymi na promocję działalności. Przykładem może być akcja podczas odwiedzin reporterów Dziennika Zachodniego, kiedy to właściciel rozdawał dzieciom zakładki do książek.

Zakończony w maju nabór wniosków do III edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni” na lata 2023-2024 przewidywał możliwość uzyskania dofinansowania do kwoty 40 tysięcy złotych na realizację konkretnego celu. Program nie wymaga wkładu własnego od beneficjenta. Główną ideą tej inicjatywy jest powstrzymanie spadku liczby małych księgarni oraz poszerzenie ich roli w promowaniu czytelnictwa i umożliwianiu dostępu do lokalnej kultury społeczności.