Odważny górnik z rybnickiej kopalni uratował życie dziecka

Doświadczony pracownik kopalni ROW Jankowice w Rybniku, Jacek Kuczera, który niezwłocznie podjął akcję ratunkową, aby ocalić 8-letniego chłopca tonącego w morzu w Jarosławcu kilka dni temu, został uhonorowany przez zarząd kopalni za swoje bohaterskie działanie. Pan Jacek skromnie komentuje całe zdarzenie mówiąc: „Gdy zauważyłem, że mały chłopiec jest w niebezpieczeństwie, moim pierwszym odruchem było natychmiast mu pomóc. Wierzę, że każda osoba w takiej sytuacji postąpiłaby dokładnie tak samo”.

Jacek Kuczera, z 16-letnim doświadczeniem pracy w kopalni Jankowice, rozpoczął swój rodzinny urlop nad morzem w Jarosławcu 21 lipca. Gdy stał na plaży z córką, zauważył desperacką sytuację chłopca walczącego o przetrwanie przy falochronie i niezwłocznie podjął akcję ratunkową.

W retrospekcji opisuje dramatyczną sytuację: „Nie wiadomo, jakby to wszystko mogło się skończyć. Gdy dotarłem do tonącego chłopca, sam zacząłem mieć problemy z utrzymaniem się na powierzchni wody przez duże fale. Na szczęście moja 9-letnia córka Ania, która pozostała na brzegu, zaczęła głośno wołać o pomoc. W efekcie dwoje mężczyzn natychmiast do nas dołączyło, ludzie na brzegu utworzyli łańcuch życia i następnie przybyli ratownicy”.

Chociaż chłopiec miał kilka siniaków po tym jak został bezpiecznie wydobyty z morza, był przytomny. Natychmiast został przekazany do punktu medycznego i wezwano karetkę. Babcia chłopca zajmująca się nim w tym czasie była w szoku po całym wydarzeniu – jak wspomina górnik. Podobnie jak pan Jacek tuż po akcji ratunkowej, któremu żona powtarzała: „Mogłeś utonąć”.

Za swoje bohaterskie działanie, pan Jacek otrzymał list gratulacyjny i nagrodę finansową od zarządu kopalni.

„To była wyjątkowa sytuacja dla nas wszystkich. Szczególnie doceniamy odwagę i bohaterstwo” – podkreślał Dariusz Szlachta, dyrektor ds. pracowniczych kopalni ROW Jankowice podczas ceremonii wręczenia nagrody, cytowany przez biuro prasowe Polskiej Grupy Górniczej, której częścią jest rybnicka kopalnia.

Z treści listu gratulacyjnego wynika jasno: „Pragniemy wyrazić nasze uznanie i szacunek oraz podziękować za godne postępowanie w obliczu bezpośredniego zagrożenia ludzkiego życia. Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.