Budowa nowego zakładu firmy Extral w Rybniku

Firma Extral, uznanego producenta profili aluminiowych i komponentów z siedzibą w Żorach, prowadzi intensywne prace nad budową swojego nowego obiektu produkcyjnego. Lokalizacja tej strategicznej inwestycji to specjalna strefa ekonomiczna przy skrzyżowaniu ulic Strefowej i Ekonomicznej w Rybniku. Przedsięwzięcie to jest kluczowe dla firmy, która nabyła od miasta najobszerniejsze dotychczas tereny inwestycyjne. Wartość transakcji zakupu gruntów publicznych wyniosła 3 081 150,00 zł brutto.

Na obecnym etapie realizacji projektu, powierzchnia budowy zakładu osiąga rozmiar 12,5 tys. m2. Zakończenie prac nad tym ambitnym przedsięwzięciem przewidziane jest na przełom bieżącego i nadchodzącego roku. Głównym celem projektu jest utworzenie kilkudziesięciu nowych miejsc pracy w wybudowanym obiekcie.

Extral jako dynamicznie rozwijająca się firma, nie tylko produkuje profile aluminiowe oraz komponenty na potrzeby klientów z całego kontynentu europejskiego, ale także planuje rozszerzyć swoją działalność o sektor recyklingu aluminium. Taka decyzja ma na celu stworzenie podstawy do funkcjonowania gospodarki o obiegu zamkniętym. Aluminium stanowi doskonały materiał do recyklingu dzięki możliwości jego stuprocentowego przetworzenia, co umożliwia wielokrotne ponowne wykorzystanie tego surowca po zakończeniu życia użytkowego konkretnego produktu.

Wdrażanie koncepcji recyklingu odpadów oraz maksymalizowanie oszczędności energii zużywanej w procesie produkcji (nawet do 95% w porównaniu do pozyskiwania aluminium z boksytu) wpisuje się w długoterminową strategię firmy dla zrównoważonego zarządzania zasobami energetycznymi. Takie podejście to również realizacja działań proekologicznych oraz odpowiedź na potrzeby przyszłych pokoleń.