Najnowsze gry dla dzieci i nastolatków na PS5 i Nintendo Switch

PlayStation5 oraz Nintendo Switch to konsole, z których korzystają nie tylko dorośli, ale i Ci najmłodsi. Nic w tym dziwnego, ponieważ granie w ulubione gry potrafi zapewnić nie lada rozrywkę. Szukasz gier dla swojej pociechy? A może chcesz podarować jedną bratu czy siostrze? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj najnowsze gry 2023!

Czym powinny charakteryzować się gry dla najmłodszych?

Choć dorośli i nastolatkowie mogą dowolnie przebierać w grach na konsole, gry dedykowane dzieciom powinny charakteryzować się pewnymi kryteriami. Sprawdź, o jakich z nich mowa. 

Właściwy poziom trudności

Gry dla najmłodszych powinny mieć dostosowany taki poziom trudności, który nie będzie dla nich ani zbyt łatwy, ani zbyt trudny. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ w przypadku, gdy gra będzie za bardzo skomplikowana, dziecko może poczuć frustrację i niechęć do dalszej rozgrywki. Podobnie jest również wtedy, kiedy wybrana gra okaże się zbyt łatwa. Dziecko może wówczas znudzić się rozgrywką i zrezygnować z dalszej eksploracji świata gry.

Zanim więc kupisz konkretną grę, upewnij się, czy jest ona zaprojektowana w sposób umożliwiający adekwatne do wieku rozwijanie umiejętności dziecka. Zadaj sobie też pytanie, czy malec w przypadku konkretnej gry będzie mógł czerpać satysfakcję z zadań, jakie w niej wykonuje. 

Odpowiednie treści

Gry dla dzieci muszą przystosowane do ich emocjonalnej wrażliwości. Zamiast stawiać na tytuły z mrocznym klimatem czy przemocą, skup się więc na tym, aby obdarować dziecko grą, która będzie przedstawiać jedynie pozytywne wartości. Unikaj więc obdarowania malców strzelankami czy grami charakteryzującymi się takimi tematami przewodnimi, jak np. zombie.

Rozważ raczej zakup gry edukacyjnej czy zręcznościowej albo takiej, która będzie w pełni bajkowa i przyjazna dla młodego odbiorcy. Żeby dokonać słusznego wyboru, możesz udać się do sklepu stacjonarnego i kupić takie gry w Rybniku albo innym mieście, które będą odpowiednie dla najmłodszych. Pracownik sklepu z pewnością da Ci kilka ciekawych propozycji. 

Jeśli masz wątpliwości co do wyboru danej gry, zerknij na oznaczenie PEGI, czyli symbol widniejący na okładce, który informuje o przystosowaniu danego tytułu do wieku. Poniżej znajdziesz użyteczną „ściągawkę”.

  • PEGI 3 – gra dopasowana do wszystkich grup wiekowych.
    • PEGI 7 – gra, która jest odpowiednia dla dzieci, ale zawiera obrazy albo głośne dźwięki, które mogłyby wystraszyć malców.
    • PEGI 12 – gra przystosowana dla dzieci powyżej 12 roku życia, w której pojawia się niedosłowna przemoc niewerbalna oraz werbalna. 
  • PEGI 16 – gra, w której występują elementy przemocy oraz sceny dla dorosłych.
  • PEGI 18 – gra przystosowana wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia.

Polecane gry dla dzieci i nastolatków na PlayStation 5

Spider-Man 2

Będąc w temacie najnowszych gier dla najmłodszych, nie sposób przejść obojętnie obok przyszłej premiery najnowszego Spider-Mana. Spider-Man 2 PS5 z pewnością wywołuje w dzieciach i nastolatkach niemałą ekscytację, która już niebawem, bo 20 października, będzie mogła się znaleźć swój upust. Gra opowiada o przygodach głównego bohatera, Petera Parkera, który wraz ze swoim kolegą Milesem Moralesem będzie zwalczał swoich wrogów. 

Choć z długich rozrywek Spider-Mana 2 będą cieszyć się zwłaszcza dzieci i nastolatkowie, nic nie stoi na przeszkodzie, by w rolę tego bohatera wcielili się również dorośli! Już dziś zamów preorder i wyczekuj gorącej premiery.

LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów

Gwiezdne Wojny to klasyka, którą znają nie tylko dorośli, ale i dzieci oraz nastolatkowie. Saga Skywalkerów to przygodowa gra akcji stworzona w bajkowym gwiezdno-wojennym klimacie. Gracz może wczuć się rolę uczestnika akcji i eksplorować zaczarowane galaktyczne mapy, odblokowując misja po misji pozostałe epizody trylogii.

Półotwarty świat pozwala na poznawanie nowych miejsc, a sama gra została zaprojektowana w sposób umożliwiający nawet kilkunastogodzinną rozgrywkę. Dzięki temu, że gra nie jest skomplikowania ani też przesadzenie łatwa, Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów okaże się strzałem w dziesiątkę niemal dla każdego fana tego galaktycznego tytułu. 

Polecane gry dla dzieci i nastolatków na Nintendo Switch

Pikmin 4

Pikmin 4 to gra logiczno-strategiczna oznaczona symbolem PEGI 7, a więc będzie ona w sam raz zwłaszcza dla najmłodszych. Gra opowiada o kolorowych stworkach Pikminach, którymi użytkownik może sterować, wykonując rozmaite strategiczne zadania. 

Pikmin 4 oczaruje użytkownika baśniowym, pięknym światem, w którym nie ma miejsca na nudę. Gra skupia się na eksplorowaniu mapy, walce z rozmaitymi przeciwnikami i wykonywaniu różnych ciekawych zadań. 

Goat Simulator

Goat Simulator to humorystyczna gra, idealna na chwile nudy. Użytkownik przejmuje bowiem perspektywę kozy, która lubi nabroić! Podczas eksplorowania mapy możesz niszczyć przedmioty, jakie znajdują się przed Tobą, oraz siać zniszczenie na drodze, wzgórzach czy wielu innych miejscach, takich jak np. budynkach. 

Żeby gra nie była monotonna, gracz ma do zaliczenia 100 poziomów oraz rozmaite misje. Do odblokowania są różne rodzaje kóz, które różnią się od siebie specjalnymi umiejętnościami. Będąc kozą, możesz wykonywać salta w tył czy łapać rozmaite przedmioty długim językiem. Zaopatrz się w tę grę już dziś i zobacz, ile frajdy na Ciebie czeka!