Los kopalni Paruszowiec w rękach sądu

Do tej pory aktualnym tematem jest temat budowy kopalni Paruszowiec. Jakiś czas temu wydawało się, że nigdy więcej temat ten nie zostanie poruszony i jest po prostu zamknięty. Okazuje się jednak, że może to zmienić decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ponieważ to właśnie tam odbędzie się rozprawa w kontekście złoża kamiennego węgla Paruszowiec. To właśnie tam ma zostać podjęta decyzja o losach planu miejscowego, na którym rada miejska Rybnik nie umieściła budowy kopalni.

Starania spółki Bapro o budowę kopalni w Rybniku

Warto przypomnieć, że już od 2016 roku trwa walka spółki Bapro o to, aby móc wybudować kopalnię w Rybniku. Jednak od samego początku na drodze budowy tej kopalni stoi sporo przeszkód. Mowa tutaj chociażby o protestach mieszkańców, a w późniejszym czasie nawet polityków, urzędników i władz miasta. Nowa kopalnia w Rybniku nie miala również poparcia wśród posłów partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość, a więc partii, która sprawuje władzę w naszym kraju. Już niedługo powinniśmy dowiedzieć się jaką decyzję podejmie Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Utrudnienia przy próbie budowy kopalni w Rybniku

Warto dodać, że w 2020 roku w kwietniu właśnie Rada Miasta Rybnika zaakceptowała uchwałę, która zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, w skład którego wchodził rejon ulicy Golejowskiej. Z tego powodu i po tej decyzji kopalnia w tym miejscu po prostu nie mogła powstać. Po tej decyzji do akcji wkroczył śląski wojewoda, który nie uznał tej uchwały, a następnie sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Teraz ponownie tą sprawą zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jak zakończy się tym razem ta sprawa? Dowiemy się już niebawem.