Niebawem rozpocznie się nabór do WKU – również w Rybniku

Już od 21 marca w całej Polsce młodzi ludzie będą musieli stawiać się na swoim terenie do wybranych oddziałów. Wszystko za sprawą kwalifikacji wojskowej. Ta będzie odbywać się również w Rybniku. Gdzie dokładnie będzie znajdować się oddział w Rybniku, co należy ze sobą zabrać i kto w ogóle ma obowiązek, aby stawić się w ramach kwalifikacji wojskowej?

Kwalifikacja wojskowa

W ramach kwalifikacji wojskowej oceniane są zdolności psychiczne i fizyczne zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy podlegają obowiązkowi oraz którzy zgłaszają się jako ochotnicy. Mowa o osobach, które mają ukończone 18 lat. Podczas kwalifikacji wojskowej wszystkie osoby mają przyznawane kategorię zdolności do służby czynnej. Osoby, które otrzymają odpowiednią kategorię są od razu przenoszone do rezerwy wojskowej. Każda osoba otrzymuje również swoją książeczkę wojskową.

Kto podlega obowiązkowi stawienia się do wojskowej kwalifikacji w 2022 roku i gdzie odbędzie się kwalifikacja?

Podczas tegorocznej kwalifikacji wojskowej obowiązkowo muszą stawić się wszystkie osoby, które urodziły się w 2003 roku oraz osoby urodzone w latach 1998-2002 i 2001-2002 w szczególnych wyjątkach.

Kwalifikacja wojskowa dla osób z miasta Rybnik odbywać będzie się w dniach 21.04-19.05. Miejsce, w którym będą musieli stawić się młode osoby znajduje się w Rybniku przy ulicy Rudzkiej 13. Z kolei kwalifikacja wojskowa dla osób z powiatu rybnickiego odbędzie się w dniach 21.04-19.05 w Rybniku przy ulicy Kościuszki 54. Jest to budynek Śląskiej Politechniki.