W Rybniku otwarto punkt informacyjny dla osób z Ukrainy

Na terenie całej Polski z roku na roku znajduje się coraz więcej osób z Ukrainy. Obywatele tego kraju przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Po pewnym czasie część z nich decyduje się jednak osiedlić na stałe. Teraz Ukraińcy w Rybniku będą mogli liczyć na pomoc w punkcie informacyjnym Halo! Rybnik. Cykliczne dyżury będą prowadzone m.in. przez Mykhailo Solovienko, który pracuje również w magistracie miasta Rybnik.

Punkt informacyjny w języku ukraińskim oraz rosyjskim

Wszyscy obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy w specjalnie stworzonym do tego punkcie informacyjnym. Punkt będzie czynny dla interesantów w co drugi wtorek od godziny 15:00 do godziny 18:00. Jako, że w samym Rybniku mieszka na ten moment już około 10 tysięcy Ukraińców, to zainteresowanie bezpłatną pomocą może być naprawdę spore.

Taka pomoc od osób mówiących w językach ukraińskim oraz rosyjskim to świetna informacja dla wszystkich osób z Ukrainy. Osoby, które pojawiły się w Polsce często mają problem z pełną aklimatyzacją, czy też z załatwieniem pewnych spraw z powodu barier językowych. Miasto Rybnik postanowiło wyjść naprzeciw problemom obywateli Ukrainy i właśnie w taki sposób chce pomóc wszystkim przyjezdnym w przystosowaniu się do życia w nowym miejscu, gdzie dla nich na pewno ograniczeniem jest niepełna znajomość języka polskiego.

Godziny otwarcia punktu informacyjnego

Po raz pierwszy dyżur punktu informacyjnego zaplanowano już na 18 stycznia, w godzinach 15:00 – 18:00. Spotkania będą odbywać się regularnie co drugi wtorek w Punkcie Turystycznej Informacji Halo! Rybnik, który znajduje się przy ulicy Sobieskiego 20 w Rybniku.

Dodajmy, że obywatele Ukrainy przyjeżdżają do Polski nie tylko w celu wykonywania najprostszych prac. Wśród przyjezdnych są również osoby wykształcone oraz specjaliści różnych dziedzin. Warto przytoczyć chociażby fakt, że w poprzednim roku w zabrzańskim szpitalu szkolili się nawet lekarze z Ukrainy.