W Rybniku dalej będą funkcjonować czujniki pomiaru jakości powietrza

Już od kilku lat w wielu miastach w Polsce z powodzeniem funkcjonują czujniki pomiaru jakości powietrza. Podobnie jest i w Rybniku, dzięki czemu mieszkańcy oraz wszyscy zainteresowani mogą regularnie kontrolować jakość powietrza w mieście. Miasto Rybnik na dniach podpisało nową umowę na okres dwóch lat z nowym dostawcą świadczącym tego typu usługi.

Nowy wykonawca usługi pomiaru jakości powietrza

Mieszkańcy Rybnika oraz zainteresowani zdążyli się już przyzwyczaić, że mogą regularnie śledzić aktualne odczyty z czujników mierzących jakość powietrza. Umowa z ostatnim wykonawcą tych usług skończyła się jednak po dwóch latach. Z tego względu miasto postanowiło znaleźć nowego wykonawcę. I udało się nawiązać współpracę z firmą Global Innovative Solutions z Katowic. Wybór odbył się oczywiście w ramach przetargu. Współpraca potwierdzona dwuletnią umową będzie kosztować miasto 47 tysięcy złotych. Warto dodać, że umowa z poprzednim wykonawcą oscylowała w granicach 50 tysięcy złotych.

Aktualny pomiar jakości powietrza w czasie rzeczywistym

Mieszkańcy w ramach współpracy zawartej pomiędzy miastem a firmą Global Innovative Solutions z Katowic będą mogli śledzić przede wszystkim stężenie pyłów PM1, PM2,5 oraz PM10. Oprócz tego wyświetlane będą również takie zagadnienia jak temperatura powietrza, ciśnienie oraz wilgotność powietrza.

Dostępne dane, które pobierane są z czujników umiejscowionych w różnych częściach miasta można śledzić przede wszystkim przez dedykowaną stronę internetową. Oprócz tego możliwe jest także ściągnięcie aplikacji mobilnych na telefon, które również zawierają wszelkie dane. Warto dodać, że pomiary jakości powietrza w Rybniku dostępne są aż z 27 lokalizacji. To wszystko za sprawą tego, że aż tyle czujników jest zamontowanych na terenie miasta. Można więc powiedzieć, że każda dzielnica miasta może być na bieżąco kontrolowana pod kątem jakości powietrza w mieście.

Mieszkańcy Rybnika są coraz bardziej świadomi tego, że zła jakość powietrza przekłada się na ich codzienne życie, a przede wszystkim na zdrowie. Z tego względu spora część mieszkańców postanowiła skutecznie walczyć ze smogiem. Oprócz śledzenia pomiarów jakości powietrza, wiele mieszkańców postanowiło także zmienić swoje stare kopciuchy na nowoczesne ogrzewanie. W ten sposób znacząco można ograniczyć wydobywanie się zanieczyszczeń do powietrza, co powinno przełożyć się na mniejszą ilość zanieczyszczeń w mieście oraz w całym regionie.