Bełsznica – ciekawa miejscowość nieopodal Rybnika

W okolicach Rybnika mieści się naprawdę wiele ciekawych miejscowości, które nie są znane nawet dla lokalnych mieszkańców naszego miasta. Warto więc poznać ciekawe informacje na temat okolicy i regionu naszego powiatu. Nie tak daleko, ponieważ jedynie około 25 km od Rybnika mieści się Bełsznica. Jest to ciekawa miejscowość na Płaskowyżu Rybnickim, której w czasie wycieczki po tej części Śląska warto poświęcić nieco więcej uwagi. Co warto wiedzieć o tej miejscowości? Jakie atrakcje czekają tutaj na turystów?

Kilka słów na temat Bełsznicy

Bełsznica to wieś o długiej, sięgającej czasów średniowiecza historii. Miejscowość ta istniała najprawdopodobniej już w XIII wieku, choć w dokumentach historycznych jej nazwa pojawia się dopiero pod koniec XIV stulecia. Wiadomo, że wieś ta przez pewien czas wchodziła w skład państewka bogumińskiego, a wśród jej najważniejszych właścicieli pojawiają się m. in. Donnersmarckowie. W miejscowości tej nie brak malowniczych zakątków oraz historycznych pamiątek, dzięki czemu Bełsznica jest dość chętnie odwiedzana przez turystów.

Wycieczka po Bełsznicy

Ciekawym punktem w programie wycieczki po regionie niedaleko Rybnika, na pewno jest kolonia Bełskie Stawy, znana z neogotyckiej kaplicy – jednej z piękniejszych kaplic na ziemi wodzisławskiej. Nie brak tu również zabytkowych domów, wśród których zachowały się ciekawe przykłady budownictwa z początków XX wieku. Bełsznica jest wyjątkowo przyjaznym miejscem dla tych osób, które lubią rowerowe wycieczki oraz dla tych, którzy cenią sobie możliwość wypoczynku na łonie natury.

Nie lada gratką dla takich osób może się okazać Bełsznicki Las – ciekawy kompleks leśny, uznawany za jedną z ważniejszych ciekawostek przyrodniczych na Płaskowyżu Rybnickim. W trakcie spaceru po jego terenie można podziwiać naturalne buczyny i grądy, można też ujrzeć wiele ciekawych gatunków roślin chronionych. Na terenie Bełsznickiego Lasu rośnie m. in. cieszynianka wiosenna, nie brak tu również takich ciekawostek przyrodniczych, jak zimowit jesienny, kruszczyk siny czy podkolan biały. Tak wspaniała szata roślinna sprawia, iż każdy turysta – przyrodnik w tej części Zielonego Śląska poczuje się doskonale.