W krainie dawnych szybów na terenie Rybnika oraz całego Śląska

Dawne kopalnie oraz szyby to ważne elementy w krajobrazie tej części kraju, jaką jest Śląsk. To cenne zabytki techniki oraz wyjątkowe atrakcje turystyczne, z którymi kojarzone są niemal wszystkie miasta na tym terenie. Jak bardzo odcisnęły one swoje piętno na tutejszym regionie?

Legendarne szyby na terenie Śląska

Takie obiekty, jak katowicki Szyb Wilson czy znajdujący się w Bytomiu Szyb Krystyna z całą pewnością zasługują na uwagę. Ciekawa architektura, atrakcyjne wykonanie oraz rola, jaką takie obiekty odgrywały w przeszłości to czynniki, dzięki którym do dziś są one otoczone wielkim szacunkiem przez mieszkańców śląskich miast. Wiele z nich służy jako galerie i muzea, dzięki czemu do dziś są one wykorzystywane w najbardziej optymalny sposób. Takie ekspozycje, urządzane w obiektach poprzemysłowych, to kolejne atrakcje turystyczne, które czynią Śląsk krainą atrakcyjną zarówno dla turystów, jak i dla miłośników sztuki. 

Historyczny Szyb Wilson

Dobrym przykładem może być tu Szyb Wilson, który został przemieniony w galerię. Dziś jest on jedną z najważniejszych galerii w Katowicach oraz jednym z najwyżej ocenianych obiektów tego typu na terenie całego województwa. Niestety, wiele szybów niszczeje. I choć stanowią one dość kuszące atrakcje turystyczne, brak pieniędzy na ich zabezpieczenie sprawia, że powoli popadają one w ruinę. Dawne szyby, tak ważne dla Śląska, powoli znikają z jego krajobrazu. Warto zatem zabezpieczyć te unikalne atrakcje turystyczne i podjąć działania, które pozwolą zachować możliwie jak największą liczbę takich szybów w dobrym stanie.