Szpital inwestuje w klimatyzację, której koszt to mniej więcej 1,8 mln zł

Rybnicki szpital od dłuższego czasu odnotowuje straty finansowe. Pomimo rosnącego zadłużenia, rządzący szpitalem postanowili zainwestować w szpitalną klimatyzację. Koszt całego przedsięwzięcia określono na sumę 1,8 mln zł. Skąd będą pochodzić środki finansowe na tę inwestycję?

Inwestycja szpitala w klimatyzację pomimo zadłużenia

Dosyć szerokim echem wśród mieszkańców rozeszły się informacje o planowanej inwestycji lokalnego szpitala w klimatyzację. Kwota 1,8 mln zł robi spore wrażenie, szczególnie w kontekście długów, z którymi boryka się szpital. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku ma zrealizować inwestycję związaną z modernizacją wentylacji i klimatyzacji w pawilonie diagnostyczno-zabiegowym. Środki na tel cel pochodzą od Samorządu Województwa Śląskiego, a więc w zasadzie od Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Rządzący podkreślają, że taka inwestycja jest wręcz konieczna. W innym przypadku nie byłaby ona realizowana. Docelowy termin realizacji inwestycji to listopad 2021 roku.

Wymiana klimatyzacji wpłynie również na pacjentów

Pracownicy szpitala podkreślają, że inwestycja w modernizację wentylacji oraz klimatyzacji to działanie przede wszystkim na pożytek pacjentów. Obecna instalacja działa już od 25 lat. Przez ten czas straciła ona wiele walorów z tych, które pierwotnie posiadała. Co więcej, od dłuższego czasu coraz częściej zawodziła ona w najmniej odpowiednich momentach. Oprócz tego ostatnie badania całej instalacji pokazały, że jest ona dosyć mocno zanieczyszczona. To oczywiście negatywnie wpływało na komfort oraz ogólne zdrowie pracowników oraz pacjentów.

Warto odnotować, że w 2020 roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rybniku odnotował stratę w wysokości 33,8 mln zł.