Działania rybnickiej policji, prowadzone pod nadzorem miejscowej Prokuratury Rejonowej, doprowadziły do rozbicia zbrojnej grupy przestępczej. Grupa ta specjalizowała się w oszustwach opartych na metodach „na wnuczka” i „na policjanta”. W wyniku śledztwa udało się zatrzymać 17 członków grupy, a także zabezpieczyć na poczet przyszłych kar gotówkę o wartości prawie 400 tys. złotych. Policjanci zdobyli również biżuterię i samochód należący do przestępców, a także odzyskali część majątku pokrzywdzonych osób. Członkom tej grupy grozi teraz kara do 20 lat więzienia.
Przez ostatni rok w Rybniku kryminalni intensywnie prowadzili działania w ramach śledztwa nadzorowanego przez lokalną Prokuraturę Rejonową. Sprawdzali działalność grupy oszustów, którzy działała nie tylko na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i łódzkiego, ale także w wielu innych miejscowościach w Polsce. Członkowie tej zorganizowanej, zbrojnej grupy przestępczej stosowali oszukańcze metody „na wnuczka” i „na policjanta”, inicjując rozmowy telefoniczne, w których podszywali się pod członków rodziny lub przedstawicieli organów państwa. W ten sposób udawało im się wyłudzić od pokrzywdzonych oszczędności życia, informując o rzekomym wypadku spowodowanym przez kogoś z rodziny.
Według śledczych, przestępcy nie ograniczali się do samych oszustw. Ze względu na skomplikowaną strukturę grupy, ich działalność miała wiele aspektów. Członkowie grupy w wieku od 18 do 38 lat, między rokiem 2023 a 2024, popełnili szereg przestępstw przeciwko mieniu i zdrowiu oraz życiu osób. W sumie usłyszeli 80 zarzutów, które obejmowały między innymi pranie brudnych pieniędzy, działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, pobicie, spowodowanie poważnych obrażeń ciała, oszustwa i groźby z użyciem niebezpiecznych narzędzi.
Policja zabezpieczyła blisko 400 tysięcy złotych należących do sprawców na poczet przyszłych kar i grzywien. Zabezpieczono także biżuterię i samochód. Akt oskarżenia został już skierowany do sądu, a zatrzymanym za popełnione przestępstwa przeciwko mieniu oraz życiu i zdrowiu grozi kara nawet do 20 lat pozbawienia wolności.
Przestępcy nie rezygnują i nadal próbują wyłudzić pieniądze lub wartościowe przedmioty od niewinnych osób. Dlatego tak ważne jest, aby zgłaszać wszelkie podejrzane incydenty. Warto pamiętać, że Policja ani inne instytucje nigdy nie proszą o przekazanie majątku. Szczególnie należy uważać na seniorów, którzy często stają się ofiarami oszustw. Przypominajmy im o bezpieczeństwie i odpowiednim postępowaniu, gdy potencjalny oszust spróbuje się z nimi skontaktować.