Sposoby na wykorzystanie nasion konopi w codziennej diecie

Przez liczne prozdrowotne właściwości żywność konopna zyskuje na popularności. Nasiona konopi są źródłem pełnowartościowego białka, zawierają m.in. witaminy z grupy B, kwasy omega-3 i omega-6, magnez, żelazo. Tak ogromna ilość składników odżywczych sprawiła, że konopie zyskały miano superfood. Już samo to powinno skłaniać do ich wykorzystania w kuchni, a że oprócz tego mają unikatowy smak i pomogą urozmaicić wiele potraw, to ich dodatkowa zaleta.

Pomimo tego, że pomysłów na wykorzystanie nasion konopi w kuchni jest sporo, dopiero stopniowo wkraczają do polskich domów i nie każdy wie, od czego zacząć. Co warto wypróbować i czy z każdych nasion zrobimy to samo?

Nasiona łuskane a niełuskane – jakie są między nimi różnice?

Podczas zakupów będziemy mieć do wyboru dwa rodzaje nasion – łuskane i niełuskane. W  zależności od tego, na który rodzaj się zdecydujemy, inne będzie jego zastosowanie. W nasionach niełuskanych jest więcej węglowodanów i błonnika. Są przy tym ciemniejsze i twardsze. Z kolei nasiona łuskane mają więcej białka i tłuszczu. Oba warianty są warte uwagi, a to, na które się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji.

Do przekąski i dania głównego – jak uzupełnić dietę o nasiona konopi?

Nasiona konopi (https://kombinatkonopny.pl/produkt/ziarno-konopne-2-5-kg/) to jeden z uniwersalnych produktów spożywczych mających wyjątkowo szerokie zastosowanie. Możemy nimi wzbogacić śniadanie, obiady i kolacje. Sprawdzają się jako dodatek do granoli, kulek i batonów energetycznych, sałatki i wszędzie tam, gdzie pożądana jest chrupkość, lubimy czuć smak pestek i orzechów, a więc są dobre m.in. do gotowanych warzyw.

Rano nasiona konopne pasują do jogurtu i świetnie smakują w połączeniu z płatkami owsianymi. Warto dorzucić je na przykład do koktajlu lub smoothie, przez co zyskamy pełnowartościowy i sycący posiłek.

Jeżeli będziemy mieć nasiona zmielone na mąkę, to posłuży ona jako zamiennik mąki pszennej. W takim wydaniu konopie wykorzystamy do zagęszczania zup i sosów, a także różnego rodzaju wypieków. Mąka konopna sprawdza się do pieczenia chleba, ciast i ciasteczek. W przypadku bułek i chleba warto zastanowić się nad podwójnym wykorzystaniem nasion – w formie mąki i do posypania.

Innym pomysłem jest użycie nasion konopi do przygotowania różnego rodzaju past kanapkowych i hummusu.

Dobrym pomysłem jest samodzielne przygotowanie mleka konopnego. Jest wartościową alternatywą dla mleka krowiego. Mleka roślinne zyskują na popularności, ale nie wszystkie mają równie dobry skład. Wielość witamin i minerałów zależy od tego, jakich użyto nasion. Jak wiemy, w konopiach jest ich wyjątkowo dużo. Przygotowanie jest proste, bo wystarczy, że zblendujemy pół szklanki łuskanych nasion i 2 szklanki wody. Przesączamy i przelewamy do słoika, w którym mleko możemy przez kilka dni przechowywać w lodówce.

Nowe smaki z dbałością o zdrowie

Wszechstronność nasion konopi zachęca do tego, by eksperymentować z dobrze znanymi daniami. Wystarczy dodać do nich odrobinę nasion, by zyskały nowe nuty smakowe. Jednocześnie mamy świadomość, że przez obecność pełnowartościowego białka, witamin, minerałów i błonnika pełniej wspieramy zdrowie.