Kraje członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały się na jednomyślne przyjęcie nowych, surowszych standardów dotyczących jakości powietrza. Te zmiany mają wejść w życie od 2030 roku. Co to oznacza dla lokalnej sytuacji ekologicznej? W przypadku miasta Rybnik, prawdopodobnie nie doświadczy ono problemów z przestrzeganiem norm dotyczących średniego rocznego stężenia pyłów zawieszonych PM10. Niemniej jednak, będzie musiało podjąć dodatkowe kroki w celu redukcji stężenia penzo(a)pirenu w atmosferze.
To pierwsze takie zaostrzenie regulacji od dwóch dekad. Nowe normy jakości powietrza zostały przyjęte przez kraje UE, a ich obowiązywanie ruszy od 2030 roku. W głosowaniu udział wzięli reprezentujący rządy narodowe członków Unii Europejskiej, którzy niemal jednomyślnie opowiedzieli się za nowymi standardami.
Polski rząd również zadeklarował swoje poparcie dla wprowadzenia tych nowych regulacji. Realizacja tych norm gwarantuje obywatelom naszego kraju powietrze o znacznie lepszej jakości. Bezpieczniejsze dla zdrowia, nowe standardy zbliżają unijne wymogi do rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia. Jest to pozytywna wiadomość dla Polski – jak podkreśla Polski Alarm Smogowy.