Prestiżowe wyróżnienie Grand Prix dla Zabytkowej Kopalni Ignacy z Rybnika

Zabytkowa Kopalnia Ignacy, położona w Rybniku, zdobyła prestiżową nagrodę Grand Prix w ramach Europejskiej Nagrody Dziedzictwa, czym stała się najważniejszą spośród wszystkich uczestników tego konkursu. Wręczenie nagród miało miejsce podczas uroczystej gali w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie.

Europejska Nagroda Dziedzictwa to najbardziej renomowane wyróżnienie na starym kontynencie, dedykowane projektom związanych z dziedzictwem kulturowym. Jest ona finansowana z programu Kreatywna Europa prowadzonego przez Unię Europejską. Tym razem nagrodę otrzymał rybnicki obiekt, który znalazł się wśród 26 laureatów z 18 różnych krajów. Kopalnia Ignacy została doceniona za konserwację i adaptację, co zapewniło jej jedno z pięciu miejsce zaszczytnych tytułem Grand Prix. Nagrodę wręczyła Iliana Ivanova, komisarz europejska ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży. Odbierającym nagrodę był Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika.

Projekt rewitalizacji Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku prezentuje holistyczne podejście, zwrócone ku detalom oraz ruchomemu dziedzictwu kulturowemu, takiego jak maszyny parowe. Działania te przyczyniły się do poprawy komunikacji i aktywizacji lokalnej społeczności, co sprzyjało spójności społecznej i redukcji przestępczości. Lewatywa charakter inicjatywy uczynił ją istotnym motorem zmian na poziomie regionalnym – podkreśliło Jury w uzasadnieniu wyboru.

Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce w Ateneum Rumuńskim, najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Bukareszcie. Ceremonia była kulminacyjnym punktem Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego (#EuropeanHeritageSummit), który odbywał się od 6 do 8 października pod patronatem Prezydenta Rumunii J. E. Klausa Iohannisa. Organizatorami wydarzenia byli Iliana Ivanova, komisarz europejska oraz Hermann Parzinger, prezydent wykonawczy Europa Nostra. Ceremonię prowadziła Sneška Quaedvlieg-Mihailovic, Sekretarz Generalna federacji Europa Nostra.

Po wielu latach starań, dawny zakład przemysłowy wrócił do rąk mieszkańców dzięki interwencji Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy – relacjonuje Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika. Współcześnie Hoymgruba jest miejscem kultury, nauki i rekreacji, które wspiera integrację społeczną. Proces rewitalizacji trwał dwadzieścia lat, podczas których aktywiści pracowali nad zwiększeniem świadomości społecznej. Renowacja była realizowana stopniowo i zakończyła się w 2022 roku dzięki wsparciu Miasta Rybnika i funduszom z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Tablicę upamiętniającą Europejską Nagrodę Dziedzictwa odsłonięto w Zabytkowej Kopalni Ignacy 7 grudnia podczas Europejskiej Barbórki – informuje Marek Gołosz, Dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy. Wydarzenie było okazją do prezentacji innego wyróżnienia – Zabytku Zadbanego, nagrody przyznanej niedawno przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Uroczystość pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego była zwieńczeniem wyjątkowego roku dla śląskiego i polskiego dziedzictwa kultury przemysłowej.