Ponad 2000 osób powyżej 60. roku życia znika rocznie na terenie Polski. Tragicznie, nie wszystkie te przypadki kończą się szczęśliwie. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć działania w celu ich zapobiegania. Właśnie z takim założeniem polska Policja, wspierana przez Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenie Alzheimer Polska, stworzyła społeczną inicjatywę o nazwie #JestemTuCZEKAM. Kampania ta ma na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć osób starszych. Informacje na jej temat dzielimy się dzisiaj, w dniu Światowego Dnia Choroby Alzheimera.
W ramach tej inicjatywy skierowanej do szerokich mas społecznych, a zwłaszcza do opiekunów osób z otępieniem, planowane są trzy etapy kampanii prezentowane w formie filmów video: „Zapobiegaj”, „Działaj”, „Reaguj”. W tych materiałach dowiesz się między innymi, jak uniemożliwić zaginięcie podopiecznego oraz co zrobić, gdy musisz stawić czoła dramatowi związanemu z jego zaginięciem.
Zaginięcie osoby starszej jest często konsekwencją choroby, która prowadzi do zaburzeń pamięci i orientacji, lub wynika z ograniczeń związanych z wiekiem, takich jak zmęczenie czy trudności w poruszaniu się. Każde takie zdarzenie to tragedia nie tylko dla samej osoby zaginionej, ale także dla jej bliskich, którzy często są zdezorientowani, nie wiedząc, jakie działania podjąć jako pierwsze, aby pomóc służbom poszukiwawczym. Jest to również paraliżujący strach o ukochaną osobę, o której losie nic nie wiemy.
Jak zapobiec zaginięciu podopiecznego? Gdzie szukać pomocy? Kto powinien być zaangażowany w poszukiwania? A także – jak rozpoznać osobę, która wydaje się zagubiona podczas spaceru w parku czy na ulicy i może potrzebować naszej pomocy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszych kolejnych materiałach video, które będziemy stopniowo publikować w mediach społecznościowych w ramach naszej kampanii społecznej #JestemTuCZEKAM.
Hasło naszej inicjatywy #JestemTuCZEKAM to echo wszystkich seniorów, którzy zniknęli. To jest krzyk osób walczących z otępieniem, proszących o pomoc i zrozumienie. Jest to także nasz apel do społeczeństwa, byśmy byli czujni i nie byli obojętni na drugiego człowieka. Wspólnie dbajmy o bezpieczne i godne życie najstarszych członków naszej społeczności.
Pamiętaj: w przypadku zagubienia osoby starszej nie panikuj i jak najszybciej zgłoś to na Policję! Każda minuta jest ważna!
***
Kampania jest tworem Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji oraz Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, przy wsparciu merytorycznym partnerów: Fundacji „ITAKA”-Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Alzheimer Polska.