W Rybniku opracowano zupełnie nową trasę rowerową o nazwie „Velo Soła”. To 40-kilometrowa trasa, która prowadzi z Rajczy do Żywca, mijając po drodze takie tereny jak: gmina Rajcza, Milówka, Węgierska Górka, Radziechowy-Wieprz i Żywiec. Wzdłuż całej trasy można podziwiać piękno rzeki Soły. Jeszcze oficjalnie nie jest otwarta – jej uruchomienie zaplanowano na 10 sierpnia.
Trasę przewidziano dla rowerzystów oznakowując ją na kolor pomarańczowy z numerem R4 oraz numerem trasy – 611 i nazwą Velo Soła. Trasą można podróżować wzdłuż rzeki Soły, podziwiając widoki i odwiedzając pobliskie atrakcje turystyczne oraz stacje kolejowe, których odległości są wyraźnie oznaczone.
Trasa Velo Soła rozpoczyna się przy stacji kolejowej Rajcza Centrum. Od tej stacji można pokonywać poszczególne odcinki trasy: Milówka (8 km), Cisiec (13 km), Węgierska Górka (16 km), Cięcina (21 km), Wieprz (25 km), Żywiec (30 km), Jezioro Żywieckie (34 km). Trasa kończy się po 40 km, przy Jeziorze Żywieckim.
Mimo że trasa jest zlokalizowana w Beskidach, prowadzi po płaskim terenie. Jest to więc idealne miejsce dla rodzin z dziećmi oraz początkujących rowerzystów. Prócz łatwości pokonywania trasy, podróżujący mogą podziwiać przepiękne widoki na beskidzkie szczyty. Organizatorzy śląskiej trasy rowerowej Velo Soła podkreślają jej bliskość stacji kolejowych – to duże ułatwienie w planowaniu podróży, można bowiem zacząć i skończyć jazdę przy jednej z nich. Wszystkie odcinki trasy prowadzą po drogach utwardzonych, głównie asfaltowych, ale też wybrukowanych i szutrowych. Należy jednak pamiętać o większej ostrożności na krótkich odcinkach, gdzie ruch samochodowy jest nieco większy.
Trasa Velo Soła rozpoczyna się przy rowerowym węźle komunikacyjnym w Rajczy, gdzie mieści się wiele szlaków oraz turystyczna altana ze stacją naprawy rowerów. Wzdłuż całej trasy znajdują się liczne atrakcje turystyczne: inhalatorium solankowe i XIX-wieczny pałac Lubomirskich w Rajczy, park miejski, amfiteatr i Muzeum Stara Chałupa w Milówce, schrony bojowe w Węgierskiej Górce, lokalny browar Pinta w Radziechowy-Wieprz czy pałac Habsburgów, park, Arcyksiążęcy Browar i Muzeum Browaru Żywiec w Żywcu.
Na ostatnim odcinku trasy, biegnącym wzdłuż brzegu Jeziora Żywieckiego, można podziwiać przepiękne widoki na góry odbijające się w tafli jeziora. Warto pokonać ten odcinek dwa razy – z powrotem do Żywca, jeśli planujesz wrócić do domu pociągiem – radzi Śląska Organizacja Turystyczna.