Dumne seniorki z Rybnika prezentują stroje ludowe – ożywienie tradycji w nowym projekcie

Senior Plus Północ, Klub Seniora z Rybnika, jest miejscem, gdzie jego członkinie z entuzjazmem pokazują odrestaurowane stroje ludowe. Przez to przypominają lokalnej społeczności o ich bogatych tradycjach regionalnych. W halo! Rybnik, 20 czerwca o godzinie 17:00, zaplanowano specjalne spotkanie, podczas którego rezultaty ich ciężkiej pracy zostaną odsłonięte.

Na spotkanie, które odbędzie się w halo! Rybnik 20 czerwca o godzinie 17:00, zaproszonych zostało wielu gości. Podczas tego wydarzenia nastąpi prezentacja tradycyjnych śląskich strojów ludowych specyficznych dla Rybnika. Projekt ten jest realizowany przez Fundację Superfundacja. Stroje zostały starannie uszyte przez członkinie Klubu Seniora Senior Plus Północ.

Seniorki, pracujące nad tym ambitnym zadaniem rekonstrukcji dawnego ubioru ludowego, były wspierane finansowo przez Fundację Orlen. Adam Grzegorzek, osoba stojąca za tym projektem, mówi: „Pierwszym etapem było badanie archiwalnych fotografii z okolic Rybnika, które pięknie ilustrują, jak ubierały się kobiety z Rybnika na początku poprzedniego wieku. Zdobycie dostępu do starych strojów chłopskich przechowywanych w muzeum rybnickim pomogło nam w opracowaniu nowych krojów.”

Spotkanie, które odbędzie się przy ul. Sobieskiego 20 w halo! Rybnik ma na celu nie tylko pokazać gotowe stroje, ale również podkreślić istotność tradycji zarówno w przeszłości, jak i obecnie. „Nie wszystko jest doskonałe, nie wszystkie detale są dokładnie odwzorowane, ale udało nam się odtworzyć cząstkę przeszłości i pokazać, jak wyglądały nasze babcie,” dodaje Grzegorzek.

Projekt był realizowany przez Fundację Superfundacja, która zaangażowała seniorki z Klubu Seniora Senior Plus Północ. Koordynatorka projektu, Katarzyna Rząsa, zaznacza: „Dzięki funduszom przyznanym przez Fundację Orlen byliśmy w stanie zakupić odpowiednie materiały. Następnie emerytki z Rybnika przez kilka tygodni pracowały nad tworzeniem jakli, kiecek i zopasek wzorowanych na oryginalnych strojach. To nie było łatwe zadanie i wymagało wiele poprawek i kompromisów.”

Wynikiem ciężkiej pracy seniorek są odrestaurowane stroje i specjalna sesja zdjęciowa, podczas której twórczynie miały możliwość zaprezentować swoje dzieła. Zdjęcia zostały zrobione na tle familoków w dzielnicy Paruszowiec oraz w historycznej izbie Szkoły Podstawowej nr 13 w Rybniku-Chwałowicach. „Było niesamowicie radosne doświadczenie obserwować nasze seniorki zaangażowane w ten projekt. Te panie nie są profesjonalnymi krawcowymi, więc odkrywały nie tylko sekrety rybnickiego stroju, ale też tajemnice sztuki krawieckiej,” kończy Rząsa.