Rybnik i Radlin na czele walki o lepszą jakość powietrza w Polsce

Według Polskiego Alarmu Smogowego, to właśnie Rybnik jest miastem, które najbardziej zaangażowało się w działania związane z poprawą jakości powietrza. W latach 2018-2023 mieszkańcy tego miasta złożyli największą liczbę wniosków o dofinansowanie do wymiany starych, kopciuchowych pieców. Niezwykle aktywna okazała się również gmina Radlin, która zajęła eksponowane miejsce w rankingu.

Polski Alarm Smogowy przedstawił zestawienie gmin, które wykazały największą aktywność w ramach Programu Czyste Powietrze od momentu jego wprowadzenia. To właśnie tam można zaobserwować, jak duży wpływ na poprawę stanu powietrza mają działania samorządów i decyzje mieszkańców o pozbyciu się starych pieców węglowych. Spośród prawie dwóch i pół tysiąca gmin, to mieszkańcy Rybnika złożyli najwięcej wniosków. Z kolei patrząc na liczbę budynków jednorodzinnych, najlepiej radzi sobie gmina Radlin. Co ciekawe, aż 16 gmin pochodzących z województwa śląskiego znalazło się wśród dwudziestu najbardziej zaangażowanych gmin w całym kraju.

Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego zwraca uwagę na fakt, iż to właśnie w Rybniku i Radlinie przeprowadzono szereg kampanii mających na celu zmotywowanie mieszkańców do skorzystania z dotacji na wymianę pieców. To one przyczyniły się do tak wysokiego zaangażowania obu gmin i ich prowadzącej pozycji w rankingu – podkreśla.