Wsparcie dla bezpieczeństwa na drogach podczas ferii przez policję i lokalne stowarzyszenie

W mieście Czerwionce-Leszczynach, oficerowie Komendy Miejskiej Policji wraz z członkami miejscowego stowarzyszenia „Działamy po sąsiedzku” zdecydowali się promować bezpieczne zachowanie na drogach. Akcja ta, zorganizowana specjalnie z myślą o nadchodzących feriach, polegała na rozdawaniu przechodniom elementów odblaskowych i namawianiu do ich regularnego noszenia.

Z uwagi na złe warunki atmosferyczne, które często towarzyszą porom roku, takim jak obecna zima, a które obejmują śnieg, deszcz i śliskie nawierzchnie dróg, ryzyko wypadków drogowych wzrasta. Policjanci z Rybnika i Czerwionki-Leszczyn przyłączyli się do lokalnego stowarzyszenia „Działamy po sąsiedzku”, by zorganizować akcję „Bezpieczne Ferie na Cze-Le”. W trakcie tego wydarzenia, które odbyło się w Książenicach i Stanowicach, mieszkańcy otrzymywali odblaski i byli zachęcani do ich noszenia.

Brak dobrej widoczności dla kierujących, spowodowany krótszym dniem i złymi warunkami atmosferycznymi, sprawia, że piesi są często trudni do zauważenia na drodze. Dlatego noszenie odblasków powinno stać się codziennym zwyczajem, szczególnie po zmroku poza terenami zabudowanymi, gdzie jest to obowiązkowe według obecnych przepisów.

W sezonie zimowym, kiedy zmierzch zapada wcześniej i widoczność jest ograniczona, noszenie odblasków staje się jeszcze bardziej istotne. Nawet mały element odblaskowy może znacznie poprawić widoczność pieszego dla kierującego i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Piesi są jednymi z najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego. Ich zasłonięcie nie chroni oczywiście żadna karoseria pojazdu czy pasy bezpieczeństwa. Dodatkowo zimowe warunki pogodowe mogą dodatkowo utrudniać ich dostrzeżenie przez kierujących. Noszenie elementów odblaskowych na odzieży jest prostym sposobem na poprawę tej sytuacji. Nawet osoba w ciemnym ubraniu może być zauważona przez kierującego z odległości 150 metrów, jeśli ma na sobie odblasky.

Elementy odblaskowe muszą być noszone prawidłowo, aby były skuteczne. Powinny być umieszczone w miejscach widocznych dla kierujących z obu kierunków – zarówno z przodu, jak i z tyłu. Bezpieczne jest posiadanie dwóch odblasków lub stosowanie takich, które są widoczne z obu stron naszej sylwetki, jak na przykład opaski odblaskowe.

Zachęcamy do noszenia odblasków również w obszarach miejskich. Nie wszystkie drogi są dobrze oświetlone, a czasem widoczność może być ograniczona przez elementy architektoniczne, drzewa lub padający deszcz.

Kierowcy powinni również pamiętać o kilku kluczowych zasadach bezpieczeństwa. Prędkość jazdy powinna być dostosowana do warunków drogowych. Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Kierowca powinien utrzymywać odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu i zachować szczególną ostrożność podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, zawsze ustępując im pierwszeństwa.

Wszystkie te działania mają na celu promowanie bezpieczeństwa na drogach podczas ferii. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i noszenie odblasków.