Centrum Zdrowia Psychicznego powiększa swoją działalność na obszar całego powiatu, otwierając filię w Czerwionce-Leszczynach

Już ponad rok funkcjonują dwie placówki Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) usytuowane w centralnej części Rybnika. W ostatnim miesiącu roku, grudniu, do tej listy dołączyła kolejna lokalizacja – poradnia w Czerwionce-Leszczynach.

Podstawowym celem, jaki przyświeca działalności CZP, jest zapewnienie szerszego dostępu do specjalistycznej pomocy psychiatrycznej oraz przełamanie nieprzychylnych stereotypów związanych z tym obszarem medycyny. Oficjalne rozpoczęcie działalności Centrum miało miejsce 1 marca 2022 roku.

– Naszym priorytetem jest stworzenie takich warunków, aby żaden pacjent nie odczuwał potrzeby rezygnacji z leczenia z powodu obaw o stygmatyzację czy lęk przed wejściem na teren szpitala psychiatrycznego. Chcemy zaznaczyć, że prawidłowo leczony pacjent ma możliwość pełnego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, może pracować i cieszyć się życiem. Niestety, ta prawda nie jest jeszcze powszechnie znana – przekonywał podczas inauguracji pierwszej placówki Joachim Foltys, dyrektor rybnickiego szpitala.