Rybnik zdobywa prestiżowe 4 miejsce w rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” to wyjątkowy projekt, mający na celu zidentyfikowanie najefektywniej zarządzanych miast i gmin w całym kraju. Jego twórcy chcą dowiedzieć się, które samorządy są najbardziej zaangażowane w rozwój oraz poprawę standardu życia swoich mieszkańców, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności finansowej.

W perspektywie ubytków w dochodach z podatku PIT, narastającego kryzysu inflacyjnego i pogarszającej się sytuacji gospodarczej, samorządowcom udało się zrealizować w minionym roku rekordowo wysokie inwestycje. Dzięki temu mogli kontynuować swoje strategie zrównoważonego rozwoju – informuje strona internetowa rankingu.

Ranking jest pod opieką niezależnej kapituły ekspertów, na czele której stoi były premier RP, prof. Jerzy Buzek. W skład tej kapituły wchodzą reprezentanci różnych organizacji samorządowych i pozarządowych, a także dziennikarze z redakcji „Rzeczpospolitej”. Wśród miast o statusie powiatu Rybnik zdobył wysokie, czwarte miejsce, ustępując jedynie Sopotowi, Świętochłowicom i Gliwicom.

Prezydent Miasta Rybnika, Piotr Kuczera, z entuzjazmem komentuje to osiągnięcie. Wyraża radość z faktu, że skuteczne działania samorządu na rzecz poprawy jakości życia w mieście zostały docenione. Podkreśla również, jak ważne jest efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów i podejmowanie trafnych decyzji, aby sprostać potrzebom mieszkańców. Prezydent dziękuje także społeczności lokalnej za zaangażowanie, które przyczyniło się do uzyskania tak wysokiego miejsca w rankingu.