Współpraca Szpitala Psychiatrycznego z Akademią Sztuk Pięknych przynosi niezwykłe efekty w formie artystycznej wystawy

Unikalny program warsztatowy, realizowany przez Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku we współdziałaniu z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, zaowocował stworzeniem wyjątkowej ekspozycji. Wystawa ta będzie dostępna dla zwiedzających przez cały miesiąc, a jej miejsce prezentacji to bytomska galeria „Kronika”, będąca również organizatorem całego przedsięwzięcia.

Na wystawie zaprezentowane zostaną nie tylko tradycyjne formy sztuki, takie jak obrazy czy prace ceramiczne. Goście będą mieli okazję obejrzeć również film, a nawet zapoznać się z treścią książki kucharskiej.

Jakiś czas temu Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku postanowił wprowadzić do terapii pacjentów nietypowe metody, które pozwolą im spojrzeć na świat z innej perspektywy. Tak zrodził się pomysł na współpracę ze środowiskiem artystycznym, jak wyjaśnia terapeutka zajęciowa.

– Dyrektor Foltys podjął inicjatywę nawiązania współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. W naszym szpitalu coraz bardziej rozwija się arteterapia, a ASP wprowadziła ten kierunek na swoją uczelnię. Tak narodziła się idea realizacji wspólnych projektów artystycznych. Obecnie pracujemy nad trzecim projektem – dzieli się informacjami Sabina Szkatuła, kierująca Terapią Zajęciową w rybnickim szpitalu.