Rybnik zdobywcą prestiżowej nagrody za innowacyjność w transporcie publicznym

Rybnik, miasto znane z innowacyjności w obszarze transportu publicznego, zdobyło uznanie za zakup elektrycznych autobusów i budowę stacji ładowania pojazdów na wodór dostępnej dla wszystkich. W oczy jurorów konkursu wpadło również to, jak skutecznie Rybnik motywuje swoich mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Nagrodę dla miasta w imieniu Rybnika przyjął prezydent Piotr Kuczera.

W ramach konkursu uhonorowano łącznie siedem projektów miejskich, które podzielono na cztery kategorie i dwie grupy wiekowe. Nagrody wręczyli Ambasador Francji w Polsce Étienne de Poncins, Konsul Generalny oraz dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, Maria Andrzejewska.

10. edycja konkursu Eco-Miasto była częścią jubileuszowych obchodów programu Eco-Miasto, odbywających się pod sloganem „Miasta. Ludzie. Przyszłość.”. W dniu 10 października 2023 roku, z okazji dziesięciolecia programu, w Warszawie zorganizowano konferencję w Centrum Nauki Kopernik oraz uroczystą galę konkursową Eco-Miasto. Wydarzenia te otworzyły przestrzeń dla inspirujących wystąpień i debat na temat zielonej transformacji oraz roli mieszkańców w kształtowaniu miast odpornych na wyzwania przyszłości.

Zaangażowanie samorządów w zrównoważony rozwój ich miast zostało docenione przez przyznanie nagród i wyróżnień. Organizatorami programu Eco-Miasto byli UNEP/GRID Warszawa oraz Ambasada Francji w Polsce.

Warto również wspomnieć, że tegoroczne wyróżnienie nie jest pierwszym sukcesem Rybnika w tym konkursie. W ubiegłym roku jury konkursowe doceniło miasto, przyznając mu wyróżnienie w kategorii „Odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym”.