Zmiana na stanowisku dyrektora Biblioteki Śląskiej

Doświadczony bibliotekarz Zbigniew Kadłubek kończy swoją pięcioletnią misję jako dyrektor Biblioteki Śląskiej. Informacje niepotwierdzone mówią, że od pierwszego dnia października, stanowisko to – chociaż nieoficjalnie – przejął Artur Madaliński. Jest on filologiem, literaturoznawcą, doktorem nauk humanistycznych i wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Śląskim.

Zbigniew Kadłubek, profesor Uniwersytetu Śląskiego, filolog, pisarz i tłumacz zasłużony dla polskiej kultury, po pięciu latach kończy swoją kadencję jako dyrektor Biblioteki Śląskiej. Przez ten czas pozostawił niezapomniane ślady w instytucji. Jego następca, dr Artur Madaliński, choć jeszcze nieoficjalnie, zaczął pełnić obowiązki dyrektora od 1 października.

Artur Madaliński to wszechstronny naukowiec – filolog, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych i wykładowca akademicki na Uniwersytecie Śląskim. W swojej karierze pełnił wiele istotnych funkcji, m.in. był rzecznikiem prasowym Urzędu Miejskiego w Piekarach Śląskich, dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim oraz do 2022 roku kierował Górnośląskim Parkiem Etnograficznym w Chorzowie.

W ostatnim czasie zaszły pewne kontrowersje między dyrektorem Kadłubkiem a pracownikami biblioteki. W kwietniu do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafił anonimowy list od pracowników, oskarżający go o różne nieprawidłowości, takie jak zatrudnianie osób bez konieczności wykonywania pracy, hodowanie egzotycznych ptaków w jego gabinecie czy remont prywatnego mieszkania na koszt instytucji. Takie działania doprowadziły do rezygnacji kolejnych pracowników.

W wyniku tych zdarzeń Śląski Urząd Marszałkowski zdecydował się przeprowadzić audyt w Bibliotece Śląskiej. Pod koniec maja zarząd Województwa Śląskiego poinformował o planowanym konkursie na stanowisko nowego dyrektora instytucji. Konkurs ten został już rozstrzygnięty, ale czekamy na oficjalne potwierdzenie wyników przez urząd.