Spotkanie "Miasta dla kobiet" w Rybniku

Leslie Kern, badaczka miast, nie tylko dociera do rdzenia paradoksów urbanistycznych, ale także bada i opisuje doświadczenia kobiet w kontekście miejskim. Jej prace wskazują na istotne i niezbędne zmiany, które mogą przekształcić miasta, aby stały się bardziej otwarte dla wszystkich ich mieszkańców. Czy Stary Rybnik może odnaleźć taki potencjał zmiany w utworzeniu Parku Kulturowego?

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że to głównie mężczyźni są odpowiedzialni za projektowanie i budowę miast. Nieświadomie tworzą struktury miejskie dostosowane do ich własnych potrzeb i wymiarów. Przykładem tego mogą być techniczne normy urbanistyczne, które domyślnie zakładają męską płeć. Takie przepisy, które na pierwszy rzut oka wydają się neutralne, jak na przykład te regulujące ochronę przed wiatrem, uwzględniają statystyczną osobę o sylwetce średniego dorosłego mężczyzny.

Wydarzenie z serii „Miasto dla kobiet” prowadzi dr Małgorzata Tkacz-Janik, który jest członkiem Grupy Zadaniowej odpowiedzialnej za projekt utworzenia Parku Kulturowego Centrum Starego Rybnika. Spotkanie odbędzie się 25 września w Głównej Bibliotece o godzinie 17:30.