Pierwsza pomoc przedmedyczna w punktach Eko-Okna. Ratownicy i pielęgniarki na każdej zmianie

Załoga ratowników medycznych wraz z pielęgniarkami, pełniącymi dyżur na punkcie pierwszej pomocy przedmedycznej, jest stale do dyspozycji personelu pracującego na dowolnej zmianie. Kiedy jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia czy wypadek ma miejsce w obrębie fabryki, skoordynowany zespół natychmiastowo podejmuje interwencję. Dysponują oni pojazdem, który umożliwia szybki dojazd do pracownika potrzebującego opieki medycznej.

Na obszarze firmy Eko-Okna działalność prowadzą dwie jednostki medyczne: przychodnia odpowiedzialna za wykonanie początkowych, systematycznych oraz kontrolnych badań pracowników; oraz punkt medyczny. „Nasz plan polega na tym, żeby ratownik czy pielęgniarka byli w bliskim sąsiedztwie sekcji produkcyjnych, gdzie ryzyko urazów jest największe”, wyjaśnia Alicja Mikołajczyk, pielęgniarka pełniąca dyżur na punkcie medycznym Eko-Okna.

Sztab składa się z 12 ratowników i pielęgniarek współpracujących z Państwowym Systemem Ratownictwa Medycznego. „W firmie Eko-Okna jesteśmy na dyżurach i gotowi do działania dla pracowników od niedzieli, od godziny 22:00, aż do soboty do tej samej godziny”, mówi Alicja Mikołajczyk.

Istnieje jednak pewien aspekt, na który zwracają uwagę pełniący służbę ratownicy. „Każdy, kto czuje się niekomfortowo, ma prawo poprosić nas o pomoc. Ale jeśli ktoś już od kilku dni ma gorączkę lub objawy grypy, powinien skonsultować się wcześniej z lekarzem pierwszego kontaktu, a nie z punktem medycznym w miejscu pracy”, wyjaśnia. Dodatkowo podkreśla, że nie mają możliwości wystawienia recepty czy zwolnienia lekarskiego „L4”.