Ranking dotyczący wydatków na ochronę powietrza – Rybnik na pierwszym miejscu

Rybnik znajduje na pierwszym miejscu w rankingu miast na prawach powiatu, które wydały najwięcej pieniędzy na ochronę powietrza w latach 2018-2021. W ostatnim czasie właśnie taki ranking ukazał swoje światło dzienne. Został on sporządzony przez Pawła Swianiewicza (profesor ekonomii) oraz Julitę Łakomską. Są to osoby związane z Uniwersytetem Warszawskim.

O rankingu i wynikach

Zanieczyszczenie powietrza to ważny problem społeczny, a samorządy odgrywają kluczową rolę w działaniach mających na celu ochronę powietrza na terenie swoich gmin. Dlatego też ranking organizowany przez organizatorów ma duże znaczenie, ponieważ pozwala ocenić skuteczność działań podejmowanych przez samorządy w celu poprawy jakości powietrza.

Rybnik został uznany za lidera rankingu wśród wszystkich miast na prawach powiatu w zestawieniu dotyczącym ochrony powietrza. Według metodologii rankingu, w Rybniku wydano 828,772 zł w latach 2018-2021 na ochronę powietrza na jednego mieszkańca, co łącznie daje kwotę ponad 126 mln zł przeznaczonych na walkę z uciążliwym smogiem właśnie w tym czasie.