Elektryk to zawód dla każdego. Już są kursy online- jak wybrać szkołę?

Lista deficytowych zawodów od lat jest praktycznie niezmienna. Są na niej elektrycy i przedstawiciele zawodów pokrewnych, kierowcy, wiele specjalizacji z branży budowlanej i medycznej.

Uprawnienia elektryka otwierają drzwi do pracy w różnych branżach i firmach. Są też sposobem na podniesienie kwalifikacji, szczególnie w branży budowlanej i OZE. Kurs przygotowujący do egzaminu można zrobić przez internet. Jednak nie we wszystkich szkołach. Jak wybrać szkołę i kurs?

Komu opłaca się zrobić uprawnienia elektryczne?

Każdemu, kto myśli o nowym zawodzie. Nie jest to trudne, bo oferta szkół dla dorosłych skierowana jest do wszystkich 18+. Nie ma górnej granicy wieku, dlatego każdy może się przebranżowić bądź podnieść swoje kwalifikacje, bez względu na wiek i wykonywany zawód. Szkoła dla dorosłych elektryk cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością, ze względu na pewność pracy po zdobyciu uprawnień.

Uprawnienia elektryczne są szczególnie pożądane między innymi w stosunkowo młodej branży, jaką są odnawialne źródła energii. Kolejną jest branża budowlana. Właściciele firm budowlanych chętniej zatrudniają pracowników, którzy znają się nie tylko na budowlance, ale też mają dodatkowe uprawnienia, elektryczne, gazowe itd. Pracownik otrzymuje wyższe wynagrodzenie, a szef ma zawsze elektryka pod ręką.

Kursy na elektryka przez internet

Nauka przez internet jest wygodna i nie pociąga za sobą kosztów związanych z dojazdem. To również oszczędność czasu. Szczegóły kursu online sprawdzisz tutaj. Pokrótce wykłady odbywają się przez internet, w godzinach wieczornych. By w nich uczestniczyć, nie jest wymagany sprzęt o najlepszych parametrach. Wystarczy laptop do użytku domowego i stałe łącze.

Kurs kursowi nierówny. Dlatego wybierając szkołę, opłaca się zwrócić uwagę nie tylko na cenę. A przynajmniej ona nie powinna być wyznacznikiem wyboru. Dlaczego? Bo od przygotowania do egzaminu zależy jego wynik.

Wybierając szkołę pod lupę weź:

  • opinie absolwentów/słuchaczy,
  • doświadczenie szkoły w obszarze szkolenia fachowców,
  • miejsce odbywania praktyk (jak często, wyposażenie pracowni),
  • kadra (kto wykłada, jakie ma wykształcenie).

Technologia zmienia się z roku na rok, dlatego przy wyborze kursu istotne znaczenie ma praktyka. To, gdzie zajęcia są organizowane, jak wyposażone są pracownie, na jakiej technologii prowadzone są praktyki.

Osoby z wykształceniem średnim (również bez matury) przy wyborze szkoły, powinny wziąć pod uwagę, czy oferowany jest kurs na technika elektryka. Wymaga on dwóch kwalifikacji, ale opłaca się, bo taki dyplom zdecydowanie podnosi wartość CV.

Uprawnienia elektryczne to przepustka do pracy na własnych warunkach, bez względu na to, czy będzie to etat, czy własna działalność gospodarcza.