Już w sobotę oficjalne otwarcie Zabytkowej Kopalni Ignacy

Nadszedł ten czas, kiedy to oficjalnie nastąpi otwarcie Zabytkowej Kopalni Ignacy. Przypomnijmy, że obiekt ten jest jednym z najstarszych wydobywczych zakładów jeśli chodzi o cały tutejszy region. Teraz w końcu zakończone zostaną ostatnie etapy rewitalizacji i wszystkie tutejsze atrakcje będą mogły zostać udostępnione dla zainteresowanych.

Otwarcie w dzień 230. rocznicy powstania kopalni Hoym (teraz Ignacy)

Przypomnijmy, że pierwotnie ten zakład wydobywczy nosił nazwę Hoym i został otwarty dokładnie 230 lat temu. Dlatego też oficjalne otwarcie Zabytkowej Kopalni Ignacy zaplanowano na dzień, w który przypada ta właśnie rocznica. Mowa tutaj o sobocie, dnia 4 czerwca. Osoby, które pojawią się na miejscu będą mogli zobaczyć występy i spektakle na żywo. Dostępna będzie także nowa wystawa stała „Wiek pary”.

Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy

Warto dodać, że miasto Rybnik dość mocno starało się, aby rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy przebiegała zgodnie z planem. Po prostu była to jedna z kluczowych inwestycji dla miasta w ostatnim czasie. Początek rewitalizacji rozpoczął się już w 2006 roku i skończyła dopiero teraz. Podczas tych wielu lat doszło tam do naprawdę wielu zmian. Przykładowo wieża ciśnień została zaadaptowana na wieżę widokową. Już kilka lat temu oddano również zmodernizowane budynki maszynowni szybu Głowacki i stolarni. Wykonano także prace związane ze sprężarkownią, maszynownią i nadszybiem szybu Kościuszko.

Wiele osób będzie na pewno zainteresowanych niebywałą wystawą „Wiek pary”. Tutaj niewątpliwie kluczowym elementem wywołującym największe zainteresowanie będzie dawna maszyna parowa, która działała jako kopalniany wyciąg, a teraz ponownie jest w użyciu.