Poznaliśmy wstępne wyniki matur z woj. śląskiego

Nadszedł w końcu dzień, na który z pewnością czekali wszyscy maturzyści. Właśnie dzisiaj Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki z tegorocznego egzaminu maturalnego. Województwo śląskie w tegorocznych maturach wypadło nieco gorzej, niż ogólnopolska średnia. Świadectwo maturalne udało się uzyskać liczbie 72,8% osób spośród wszystkich, które przystąpiły do egzaminu w województwie śląskim.

Wyniki egzaminów maturalnych w Polsce

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie dnia 5 lipca opublikowała wstępne wyniki egzaminów maturalnych 2021. W przypadku wyników ogólnopolskich mówi się, że 74,5% osób przystępujących do egzaminu pozytywnie go zaliczyło. Osób, które nie zaliczyły, ale mają szansę na poprawkę w sierpniu jest 17,7% z wszystkich przystępujących. Z kolei 7,8% może po raz kolejny spróbować swoich sił dopiero za rok.

Egzamin maturalny w województwie śląskim

W przypadku maturzystów z województwa śląskiego mówimy niestety o nieco gorszej średniej, niż ta ogólnopolska. Z naszego województwa do egzaminu przystąpiło 29 684 osób, z czego pozytywny wynik uzyskało 21 621 osób, co stanowi wartość 72,8%. Średnią zaniżyli niestety uczniowie techników, gdzie wynik zdawalności wyniósł 63,9%. z kolei w przypadku uczniów liceów ogólnokształcących mowa o wartości 79,1%, co z kolei jest wartością średnią wyższą od średniej ogólnopolskiej.

Jaki przedmiot sprawił maturzystom najwięcej problemów?

Klasycznie jak co roku maturzyści najwięcej problemów mieli z matematyką. Niezależnie od rodzaju szkoły w województwie śląskim, zdawalność języka polskiego na tutejszych terenach jest całkiem zadowalająca. Aż 92% maturzystów zaliczyło język polski. Jeśli chodzi o matematykę podstawową to z pozytywnym wynikiem egzamin ukończyło 77% spośród wszystkich przystępujących. Najlepszy wynik dotyczy języka angielskiego, ponieważ aż 94% wszystkich przystępujących zaliczyło egzamin z pozytywnym wynikiem.