Od Rybnika do dyrektorki Galerii Narodowej w Pradze

Alicja Knast- mieszkanka miasta Rybnik wygrała konkurs i tym sposobem została dyrektorką Galerii Narodowej w czeskiej Pradze.

O zwycięstwie w konkursie i wyróżnieniu dla Polki poinformował czeski minister kultury.  Lubomír Zaorálek- czeski minister kultury wyraźnie podkreślił fakt, że tytuł jaki zdobyła Polka Alicja Knast jest jak najbardziej zasłużony i wpracowany. Kobieta wyróżniała się na tle innych zdolnościami przywódczymi, oraz menedżerskimi. Ponadto kobieta zdobyła wiele nagród międzynarodowych co tylko przybliżyło ją do wykonywania nowych dyrektorskich obowiązków.

Kadencja dla mieszkanki Rybnika rozpocznie się od Nowego Roku. Kontrakt potrwa 6 lat. Najpierw wyłoniono trzy osoby. W kolejnym etapie wybrano już jedną osobę, która przeszła także testy psychologiczne dające przepustkę do nowej funkcji w nowej pracy. Informacje dotyczące kandydatów dotarły także do międzynarodowych ekspertów, którzy również decydowali o wyborze najlepszego kandydata. Wysłane aplikacje miały formę anonimową, żeby nikt nie oskarżył nikogo o możliwe przecieki. Tego typu sytuacje nie mają miejsca przy tego typu rekrutacjach. Jak widać rekrutacja ma wymiar bardzo międzynarodowy.

Co ciekawe Nowy Rok 2020 nie zaczął się zbyt dobrze dla Pani Knast, ponieważ decyzją marszałka województwa śląskiego została zwolniona ze stanowiska dyrektora Muzeum Śląskiego. Decyzja marszałka podparta była zbyt wieloma nieprawidłowościami w zarządzaniu. Sama zainteresowana podkreśla, że zwolnienie miało charakter bardziej polityczny. Jak się okazuje poglądy polityczne lepiej chyba obecnie zachowywać dla siebie.